Czy lekarz może odmówić L4? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia zasady
Czy lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego - to pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. W odpowiedzi RPP przypomina, że " o zasadności i potrzebie wystawienia pacjentowi zaświadczenia o niezdolności do pracy decyduje lekarz". Co to oznacza dla pacjenta?

Czy lekarz może odmówić L4?
Czy lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego - to pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta.
- O zasadności i potrzebie wystawienia pacjentowi zaświadczenia o niezdolności do pracy decyduje lekarz po ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz uwzględniając rodzaj i warunki pracy, którą wykonuje - czytamy w odpowiedzi.
To oznacza, że lekarz może odmówić wystawienia L4. RPP tłumaczy to tak:
- Lekarz, który ma stosowne uprawnienia nadane przez ZUS do wystawiania tzw. zwolnień lekarskich, może odmówić wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy (L-4) jeśli stwierdzi, że nie ma konieczności powstrzymania się pacjenta od pracy z powodu stanu zdrowia - wyjaśnia.
Dodajmy, że obecnie zwolnienie lekarskie (e-ZLA) jest wystawiane w formie elektronicznej. To oznacza, że chory nie musi już dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)