Czy e-palacze zapłacą więcej za palenie?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, AK/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 12:48

E-papierosy też można opodatkować.

Może się okazać, że wielu palaczy nigdy nie będzie stać na elektroniczny substytut prawdziwego papierosa; będą drogie.

Posłowie w czwartek (4 marca) mają zająć się ustawa antynikotynową. Wniosek mniejszości zgłoszony do projektu przewiduje też zakaz produkcji i sprzedaży e-papierosów czyli popularnych inhalatorów nikotyny.

Jak już podawaliśmy, eksperci przekonują jednak, że lepiej zalegalizować e-papierosy np. sklasyfikować je jako wyrób medyczny podlegający wymogowi badań. Co do zachowania interesu państwa w tym względzie, proponują wprowadzenie podatku na te wyroby.

– W Unii Europejskiej rozwiązano tę sprawę w dwojaki sposób. Na Węgrzech, na przykład obowiązuje zakaz ich sprzedaży. Natomiast część krajów traktuje e-papierosa jako produkt leczniczy pomagający rzucić palenie. Uważam, iż u nas również powinien by jako taki sklasyfikowany. Wówczas podlegałby całej procedurze rejestracji, dokładnym badaniom – mówił portalowi rynekzdrowia.pl poseł Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak podaje Gazeta Prawna, resort finansów nie pracuje jednak na razie nad opodatkowaniem elektronicznego papierosa.

– Ministerstwo Finansów nie prowadzi obecnie prac nad opodatkowaniem e-papierosów – informuje Sylwia Stelmachowska z resortu finansów.

Krzysztof Flis, doradca podatkowy w MDDP, wyjaśnia, że nie są one wykonane z tytoniu, nie palą się jak tradycyjne papierosy, nie spełniają też kryteriów uznania ich za wyroby tytoniowe na podstawie Dyrektywy 95/59/WE.

– Tym samym nie ma możliwości nałożenia na nie zharmonizowanego podatku akcyzowego zgodnie z zasadami określonymi w Dyrektywie nr 2008/118 z 16 grudnia 2008 r., która zastąpiła dyrektywę horyzontalną – wyjaśnia Krzysztof Flis.

Opodatkowanie e-papierosów jest dopuszczalne przez przepisy prawa wspólnotowego. Według Szymona Parulskiego, doradcy podatkowego w Kancelarii Parulski & Wspólnicy, nowa Dyrektywa Horyzontalna 2008/118 daje prawo do nakładania podatków konsumpcyjnych na towary inne niż wyroby akcyzowe wymienione w tej dyrektywie.

– W praktyce z możliwości tej korzysta wiele państw członkowskich UE, które nakładają podatki na takie wyroby jak kawa, napoje gazowane czy też lody – tłumaczy Szymon Parulski.

E-papieros, to elektroniczne urządzenie służące do podawania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacji. Wygląda podobnie jak zwykły papieros. Ma ustnik, nazywany kartridżem, który zawiera wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem (tzw. e-liquid). Płyny zwykle zawierają nikotynę (w różnym stopniu stężenia, choć są też beznikotynowe), glikol propylenowy, glicerynę oraz dodatki smakowe.

To stosunkowo nowe urządzenie, pochodzenia głównie chińskiego, przypomina palenie zwykłych papierosów: podobnie smakuje i co dla palaczy ważne wydziela coś na namiastkę dymu będącego w istocie zwykłą... parą..

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum