Czy Zakopane straci prawo do pobierania opłaty klimatycznej?

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 31 października 2016 12:07

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, Zakopane, ze względu na zanieczyszczenie powietrza, nie powinno pobierać opłaty klimatycznej. RPO będzie dowodził tego w sądzie.

Czy Zakopane straci prawo do pobierania opłaty klimatycznej?
Zakopane bez opłaty klimatycznej? Fot. PTWP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przyłączyło się do pozwu, jaki Fundacja Client Earth Prawnicy dla Ziemi złożyła przeciw Zakopanemu w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie. Dotyczy on uchwały Rady Miasta w Zakopanem, która mówi o tym, że miasto pod Giewontem może pobierać opłatę miejscową (potocznie zwaną klimatyczną) od wypoczywających w górach turystów.

Prawo polskie pozwala pobierać opłatę miejscową tylko w tych miejscowościach, które znajdują się w strefach, gdzie nie zanotowano przekroczenia normatywnych poziomów stężeń niektórych substancji w powietrzu. Aleksandra Będkowska z Biura RPO dodaje, że dołączając się do pozwu, rzecznik podparł się sprawą Wisły, która decyzją sądu w 2015 roku straciła prawo pobierania opłaty miejscowej właśnie z uwagi na brudne powietrze.

Gdyby Zakopane przegrało proces przed WSA, z opłatą mogą pożegnać się także inne gminy. Na Podhalu zimą wszędzie jest problem ze smogiem. W Zakopanem gra się toczy o ok. 2,7 mln zł.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w październiku tego roku poziom pyłu zawieszonego PM10 w Zakopanem został przekroczony w ciągu dwóch dni. W pozostałe zbliżał się do poziomu bezpiecznego.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum