Czy Zakopane straci prawo do pobierania opłaty klimatycznej?
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, Zakopane, ze względu na zanieczyszczenie powietrza, nie powinno pobierać opłaty klimatycznej. RPO będzie dowodził tego w sądzie.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przyłączyło się do pozwu, jaki Fundacja Client Earth Prawnicy dla Ziemi złożyła przeciw Zakopanemu w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie. Dotyczy on uchwały Rady Miasta w Zakopanem, która mówi o tym, że miasto pod Giewontem może pobierać opłatę miejscową (potocznie zwaną klimatyczną) od wypoczywających w górach turystów.
Prawo polskie pozwala pobierać opłatę miejscową tylko w tych miejscowościach, które znajdują się w strefach, gdzie nie zanotowano przekroczenia normatywnych poziomów stężeń niektórych substancji w powietrzu. Aleksandra Będkowska z Biura RPO dodaje, że dołączając się do pozwu, rzecznik podparł się sprawą Wisły, która decyzją sądu w 2015 roku straciła prawo pobierania opłaty miejscowej właśnie z uwagi na brudne powietrze.
Gdyby Zakopane przegrało proces przed WSA, z opłatą mogą pożegnać się także inne gminy. Na Podhalu zimą wszędzie jest problem ze smogiem. W Zakopanem gra się toczy o ok. 2,7 mln zł.
Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w październiku tego roku poziom pyłu zawieszonego PM10 w Zakopanem został przekroczony w ciągu dwóch dni. W pozostałe zbliżał się do poziomu bezpiecznego.
Więcej: www.gazetakrakowska.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)