Częstochowski ginekolog aresztowany

Autor: PAP, Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 10:23

Zarzuty płatnej protekcji i sporządzania fikcyjnej dokumentacji medycznej, pozwalającej podejrzanym unikać więzienia, postawiła częstochowska prokuratura 53-letniemu ginekologowi z tego miasta. Lekarz został aresztowany.

Jak powiedział prok. Tomasz Ozimek z częstochowskiej Prokuratury Okręgowej, Stanisław P. jest kolejną osobą ze środowiska lekarskiego podejrzaną o pomaganie przestępcom z częstochowskiego gangu Krzysztofa K., którego główny proces ruszy w najbliższy poniedziałek.

W marcu w tej samej sprawie do aresztu trafił b. dyrektor częstochowskiego pogotowia ratunkowego, któremu najpierw postawiono zarzut przyjęcia w 2001 r. 60 tys. zł łapówki od podejrzanego o przestępstwa narkotykowe, a potem kolejnych 12 zarzutów przyjęcia łapówek od poborowych w zamian za pomoc w uniknięciu służby wojskowej.

Aresztowany teraz ginekolog usłyszał cztery zarzuty, z których dwa dotyczą płatnej protekcji, czyli powoływania się na wpływy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Raz chodziło o korzystny wyrok w sądzie, innym razem odroczenie więzienia. Śledczy ustalili, że lekarz wziął za takie „przysługi” 4 i 10 tys. zł. Nie wykazano związku między łapówkami a decyzjami, które zapadły w sprawie przestępców. Dwa kolejne zarzuty dotyczą fałszowania dokumentacji medycznej; aby podejrzani mogli unikać więzienia, lekarz miał poświadczać, że ich żony są w ciąży zagrożonej poronieniem. Tymczasem żadna z kobiet nie spodziewała się dziecka.

Stanisław P. został zatrzymany w środę w swoim domu przez agentów Centralnego Biura Śledczego. Złożył wyjaśnienia i przyznał się do części zarzutów. W czwartek (14 maja) po południu został, na wniosek prokuratury, aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Sprawa, w której zarzuty postawiono Stanisławowi P. i b. dyrektorowi pogotowia Mirosławowi R., wypłynęła w innym, prowadzonym przez częstochowską prokuraturę dużym śledztwie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się m.in. handlem materiałami wybuchowymi, bronią i narkotykami.

CBŚ rozbiło ten gang w 2007 r. Jeden z zatrzymanych wówczas mężczyzn spowodował wypadek drogowy, w którym zginął jego ojciec. W ten sposób gangsterzy wyłudzili pieniądze z polisy.

Członkowie gangu, działającego w latach 1999-2007, odpowiedzą m.in. za przemyt i handel narkotykami na dużą skalę, obrót bronią i materiałami wybuchowymi, a także m.in. wymuszenia rozbójnicze oraz udział lub kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Przed sądem stanie osiem osób.

Właśnie w toku tego śledztwa wyszło na jaw, że lekarze pomagali gangsterom np. w unikaniu aresztowania. W całym śledztwie zarzuty usłyszało ok. 50 osób, połowa z nich była aresztowana.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum