Częstochowa: spór o reklamę dopalaczy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2009 11:31

W sytuacji w której rząd chce zdelegalizować dopalacze, częstochowskie spółki pomagają w ich reklamowaniu, zastrzegają jednak, że reklamy muszą być chowane na niedziele i święta.

„Szkodliwość, niebezpieczne oddziaływanie na psychikę i inne zagrożenia wynikające z nieograniczonej możliwości kupna tzw. dopalaczy - środków odurzających oraz innych substytutów narkotyków" – to tytuł konferencji na którą do częstochowskiego urzędu zaproszono nauczycieli pedagogów szkolnych, dyrektorów szkół oraz psychologów.

Prawie w tym samym czasie częstochowski Miejski Zarząd Dróg wydał zgodę na ustawienie w Alejach reklamy sklepu z takimi używkami – podaje Gazeta Wyborcza. Rzecz zwróciła uwagę prasy, bo prezydent miasta, Tadeusz Wrona, jest przeciwnikiem dostępu do dopalczy.

– Nasz sprzeciw rozpoczął się kilka miesięcy temu, kiedy tylko sklep z dopalaczami otwarto w Częstochowie. To z mojej inicjatywy Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie działań ograniczających możliwości legalnej promocji i sprzedaży tych środków – mówi prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona.

W przeddzień konferencji właściciel sklepu z dopalaczami wystąpił do Miejskiego Zarządu Dróg z wnioskiem o zgodę na ustawienie w Alejach reklamowego tzw. koziołka. Zgodę dostał do końca roku legalnie może się reklamować przez cały tydzień z wyjątkiem niedziel i świąt.

Jak mówi rzecznik częstochowskiego MZD, Marta Górska, nie było podstaw by odmówić.

– Nie można było odmówić, bo sklep działa legalnie, jednak właściciel placówki może stracić zezwolenie. Jest w nim zapis, że koziołek musi stać jak najbliżej budynku, tymczasem stoi przy jezdni. Dziś do właściciela sklepu zostało wysłane pismo ostrzegawcze w tej sprawie – mówiła.

W sprawie handlu dopalaczami w Częstochowie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa - Północ. Mimo apeli, do organów ścigania nie zgłosił się do tej pory nikt, kto chciałby opisać swe wrażenia po użyciu kupionych legalnie dopalaczy...

W Częstochowie powstał właśnie trzeci sklep, w którym takie środki można kupić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum