Częstochowa: pielęgniarz pogotowia odpowie za usiłowanie gwałtu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2011 16:47

49-letni pielęgniarz z częstochowskiego pogotowia ratunkowego odpowie przed sądem za usiłowanie zgwałcenia koleżanki z pracy.

Częstochowa: pielęgniarz pogotowia odpowie za usiłowanie gwałtu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akt oskarżenia w tej głośniej na początku roku sprawie Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do miejscowego sądu rejonowego.

Jak powiedział we wtorek (16 sierpnia) prokurator Tomasz Ozimek, w śledztwie nie znaleziono dowodów na to, by - jak sugerowano wcześniej - pielęgniarz miał także molestować nieprzytomne pacjentki karetek. W jednym przypadku, gdy taki fakt mógł mieć miejsce, pacjentka nie żyje, a jej rodzice nie wnieśli o ściganie potencjalnego sprawcy.

W przypadku dwóch innych pracownic pogotowia, które - jak zeznały - były molestowane przez pielęgniarza, postępowanie zostało umorzone, bo kobiety nie złożyły wniosków o ściganie Witolda N. - takie przestępstwo jest ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Sprawa wyszła na jaw na początku tego roku; informowali o niej m.in. związkowcy z częstochowskiego pogotowia. Pokrzywdzona - która pracowała w pogotowiu jako ratownik medyczny - powiedziała prokuratorom, że padła ofiarą przemocy seksualnej pod koniec ubiegłego roku w siedzibie pogotowia. W lutym pielęgniarz został zatrzymany; spędził w areszcie trzy miesiące.

- Witold N. został oskarżony o usiłowanie gwałtu na jednej z pracownic pogotowia. Używając przemocy w postaci trzymania za ręce i nogi oraz zatykania ust, usiłował doprowadzić kobietę do obcowania płciowego. Nie osiągnął celu z uwagi na opór pokrzywdzonej - relacjonował prokurator.

W dwóch innych przypadkach, które wykryto w czasie śledztwa, miało dojść do doprowadzenia pracownic do tzw. innej czynności seksualnej, jak definiuje to kodeks karny. Pokrzywdzone kobiety potwierdziły to w złożonych w prokuraturze zeznaniach, ale nie chciały ścigania sprawcy. Pielęgniarz był nieformalnym kierownikiem; m.in. wyznaczał dyżury i koordynował wyjazdy karetek.

Oskarżonemu grozi kara od dwóch do 12 lat więzienia. Zanim do prokuratury trafił wniosek o ściganie Witolda N., o przypadkach molestowania w częstochowskim pogotowiu poinformowały media, powołując się na informacje od związkowców. Pielęgniarz miał się przyznać do czynu, gdy ratowniczka powiadomiła dyrekcję.

Według doniesień prasowych, pierwsze sygnały dotyczące seksualnych nadużyć pielęgniarza z częstochowskiego pogotowia pojawiły się już 7-8 lat temu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum