Częstochowa: lekarze nie chcieli pobrać krwi od nietrzeźwego kierowcy, jest wyrok

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 09:15

Sąd Rejonowy w Częstochowie wydał wyrok w sprawie dwóch lekarzy oskarżonych o udaremnienie zebrania dowodów winy wobec kierowcy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu. Skazani mają zapłacić po pięć tysięcy złotych grzywny.

Częstochowa: lekarze nie chcieli pobrać krwi od nietrzeźwego kierowcy, jest wyrok
Lekarze nie przyznali się do winy. Pomimo tego sąd uznał ich winnych zarzucanego im czynu i wyznaczył karę grzywny. Fot. Archiwum

Zgodnie z wyrokiem sądu skazani lekarze są winni tzw. poplecznictwa. Art. 239 Kodeksu karnego mówi, że karze podlega ten "kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialności karnej'' - informuje Gazeta Wyborcza.

Do zdarzenia doszło w październiku 2017 r. Patrol policji przywiózł do siedziby pogotowia ratunkowego na badanie krwi pijanego kierowcę. Policjanci mieli przy sobie zgodę prokuratora na badanie przymusowe. Pomimo tego dyżurny lekarz Piotra D. odmówił pobrania krwi tłumacząc, że pogotowie nie ma technicznych warunków, by przymusowo pobierać krew od agresywnych pacjentów. Odesłał patrol do szpitala wojewódzkiego.

Niestety i tam dyżurny lekarz, Włodzimierz M. odmówić pobrania krwi bez zgody zainteresowanego. W efekcie odmowy wykonania zabiegu przez dwóch lekarzy doszło do utraty bezpośredniego dowodu z przestępstwa w postaci wyników z badania krwi osoby.

Lekarze nie przyznali się do winy. Zapowiadają apelację.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum