Czeski film z prawem do posiadania narkotyków

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 12:45

Przedstawiciele czeskiego rządu podkreślają, że ustawa, która weszła w życie od 2010 r. nie legalizuje narkotyków.

Pod koniec 2009 r. media donosiły, że od 1 stycznia 2010 r. posiadanie niewielkiej ilości narkotyków jest w Czechach dozwolone.

Jak podaje tvn24.pl to mylna interpretacja. Przedstawiciele rządu w rozmowie z reporterem stacji podkreślają, że nie jest to ani legalizacja, ani żadne „złagodzenie prawa” – jak podawały to media – a jego doprecyzowanie.

Polega ono na tym, że w Czechach wiadomo już dokładnie co grozi osobie, która złapana zostanie z konkretną ilością narkotyku. Doprecyzowano więc, że np. w przypadku posiadania do 15 gramów marihuany nie trafi ona do więzienia, ale zostanie ukarana grzywną.

Jiri X. Dolezal, znany publicysta tygodnika „Refleks”, który walczył o liberalizację narkotykowego prawa w Czechach, a sam wypala trzy gramy marihuany dziennie, uważa, że najważniejsze, że dziś nie trafiłby już za posiadanie takiej ilości do więzienia. Karę finansową uważa za śmieszną. Jak podaje, grzywna za posiadanie 15 gramów marihuany wynosi 15 tysiące koron, a za nie sprzątnięcie kupy po swoim psie – 30 tysięcy koron.

Więcej na www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum