Czechy zapewnią aborcję cudzoziemkom?

Autor: RZ, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2011 15:48

Według projektu ustawy forsowanej przez czeskie Ministerstwo Zdrowia, mieszkanki innych krajów UE będą mogły legalnie poddawać się w Czechach zabiegom aborcji.

Czechy zapewnią aborcję cudzoziemkom?

Zgoda na aborcję dla cudzoziemek miałaby znaleźć się w ustawie, która zreformuje cały system czeskiej opieki zdrowotnej. Resort zdrowia chce, aby parlament przegłosował ją już w czerwcu. Obecne prawo aborcyjne z 1986 roku łamie unijne regulacje - argumentuje czeskie MZ.

W kwestii przerywania ciąży Czechy są jednym z najbardziej liberalnych państw Unii Europejskiej. Zabieg można tu wykonać do 12. tygodnia ciąży bez podania przyczyny, a do 24. tygodnia z powodów medycznych (ten ostatni w ramach ubezpieczenia zdrowotnego). Kobieta w każdej chwili może się zdecydować na aborcję, jeżeli u płodu zostaną stwierdzone poważne wady rozwojowe.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt ustawy, całkowicie zakazującej w Polsce aborcji, pod którym znajduje się ponad 450 tysięcy podpisów, został 14 kwietnia br. złożony w biurze podawczym Sejmu. Ten projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zakłada rezygnację z możliwości przerwania ciąży także w sytuacjach sankcjonowanych przez obowiązujące regulacje. 

Obecne prawo określa, że przerywanie ciąży może być dokonane w przypadku gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. W trzecim - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum