Czechy: zakaz handlu dopalaczami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2011 19:10

W Czechach zaczęło obowiązywać prawo zabraniające handlu tzw. dopalaczami. Znowelizowana ustawa o substancjach uzależniających oznacza zakaz sprzedaży 30 nowych narkotyków syntetycznych - poinformowała agencja CTK.

Czechy: zakaz handlu dopalaczami
Czeski parlament zajął się zakazem sprzedaży dopalaczy w trybie przyspieszonym ze względu na coraz większy zasięg dystrybucji tych środków w Republice Czeskiej, dokąd trafiły po zdelegalizowaniu ich w Polsce.

Wiele z firm sprzedających dopalacze w Czechach, także online, ma polskich właścicieli. Również klienci tych sklepów często przybywali z Polski. Sklepy oferujące te substancje najpierw pojawiły się na czesko-polskim pograniczu, a potem zaczęły powstawać w całym kraju.

Dotychczas przypuszczano, że większość sprzedawanych w Czechach dopalaczy jest sprowadzana z Azji. Ostatnio - przy okazji likwidacji w Czeskim Cieszynie nielegalnej fabryki ecstasy, narkotyku o działaniu euforycznym - okazało się, że znaczna część produkcji odbywa się na miejscu.

Według czeskiej policji zamknięte laboratorium oprócz ecstasy wytwarzało dopalacze, pakowało je, a potem rozprowadzało w ilościach hurtowych.

Jindrzich Voborzil, koordynator walki z narkotykami w Czechach, powiedział dziennikarzom, że zgodnie z nowym prawem, karane może być zarówno sprzedawanie zakazanych substancji, jak i ich posiadanie.

Według agencji CTK, wśród 30 zakazanych substancji uzależniających i psychotropowych jest butylon, flefedron, mefedron, metylon, nafyron i salvinorin A. Zaostrzono też przepisy dotyczące stosowania karfentanilu, tapentadolu i ketaminy.

Policja ostrzega jednak, że producenci narkotyków stale przygotowują nowe substancje psychotropowe, co umożliwia dealerom zastępowanie nimi zakazanych "artykułów kolekcjonerskich", jak je nazywają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum