Czechy: trzy ofiary śmiertelne koronawirusa jednego dnia; i tam są obostrzenia prawa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2020 07:30

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w środę (25 marca) zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do sześciu. Zakażone są 1654 osoby, 190 uznano za wyleczone. Obowiązywać zaczął zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

Fot. archiwum

Dwie osoby spośród zmarłych były hospitalizowane. Wszystkie ofiary były w podeszłym wieku i miały choroby przewlekłe. Minister zdrowia Adam Vojtiech podał, że około 20 chorych jest w poważnym stanie.

Podległy mu resort poinformował w środę o zakazie gromadzenia się powyżej dwóch osób. Wyjątkiem są członkowie rodziny oraz osoby mieszkające razem. Zarządzenie nie dotyczy pogrzebów. Ministerstwo zaleca, by w miarę możliwości zachowywać odległość dwóch metrów.

Zakaz został uchwalony przez rząd w poniedziałek, ale opublikowany w środę.

Minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek powiedział w telewizji publicznej, że policjanci będą kontrolować dotrzymywanie zakazu - "będą przekonywać, a jak to nie pomoże, będą karać mandatami".

Szef MSW przypomniał, że od czwartku obywatele Czech pracujący w Niemczech lub Austrii nie będą mogli codziennie przekraczać granicy i wracać do domów. W Austrii lub Niemczech muszą spędzić minimum 21 dni, a po powrocie spędzić dwa tygodnie w kwarantannie.

Władze przygranicznych rejonów zadeklarowały pomoc w znalezieniu kwater dla pracowników. Z zakazu na wniosek rządów Niemiec i Austrii wyłączeni są przedstawiciele służby zdrowia. Zarządzenie nie dotyczy pracujących w Polsce i na Słowacji.

Z Pragi Piotr Górecki - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum