Czechy: petycja za legalizacją marihuany w celach medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2011 21:54

Lekarze, pacjenci i naukowcy z Czech rozpoczęli we wtorek (16 sierpnia) zbieranie podpisów pod petycją wzywającą do legalizacji marihuany w celach medycznych.

Czechy: petycja za legalizacją marihuany w celach medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ich zdaniem ten zaliczany do grupy "lekkich" narkotyk pomoże w leczeniu sklerozy, choroby Parkinsona czy AIDS.

Organizatorzy petycji powołują się na doświadczenia medyczne innych krajów i - jak zaznaczają - chcą, aby pacjenci w Czechach mieli takie same prawa, jak ci w Szwajcarii, Hiszpanii, Kanadzie, USA, Izraelu, Holandii, we Włoszech czy w Niemczech. Zauważają także ryzyko związane z legalizacją narkotyku i opowiadają się za ścisłą kontrolą dostępności marihuany.

Legalizacji marihuany sprzeciwia się jednak czeskie ministerstwo zdrowia, które wzywa do publicznej debaty w tej sprawie. Przypomina przy tym, że w Czechach dostępny jest Sativex - lek na sklerozę, zawierający wyciąg z konopi. "Pacjent kupi go na receptę otrzymaną od lekarza" - powiedział rzecznik resortu Vlastimil Srszeń.

Sondaże wskazują, że w Republice Czeskiej 50 proc. osób w wieku od 15 do 34 lat próbowało marihuany. W ubiegłym roku do zażywania tego narkotyku przyznało się 15 proc. dorosłych Czechów. Według rządowego raportu o narkotykach, w Czechach odsetek młodych ludzi zażywających marihuanę jest najwyższy w Europie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum