Czechy: można ćpać bezkarnie, w Polsce będą problemy

Autor: Gazeta Codzienna, AK/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2009 11:00

W Czechach zalegalizowano posiadanie miękkich i twardych narkotyków.

Od nowego roku policjanci nie będą już karać za posiadanie narkotyków. Zgodnie z nowymi, zliberalizowanymi przepisami, osoba przyłapana z narkotykami na terytorium Republiki Czeskiej nie zostanie zatrzymana, o ile ma przy sobie dozwolona ilość narkotyków – podaje Gazeta Codzienna.

Tolerowana przez czeski wymiar sprawiedliwości ilość narkotyków to do:
• 1,5 grama heroiny,
• 1 grama kokainy,
• 2 gramów metaamfetaminy (znanej w Czechach pod nazwą „perwityna”),
• 15 gramów marihuany,
• 4 tabletek ecstasy,
• 5 tabletek LSD...

Nasi sąsiedzi zgodzili się też na uprawę roślin i grzybów halucynogennych. W domu wolno mieć do pięciu konopi indyjskich lub 40 „magicznych grzybków”. Dotyczy to także kaktusów zawierających meskalinę.

W Polsce posiadanie narkotyków jest nielegalne, dlatego policja w miejscach graniczących z Czechami obawia się, że wzrośnie ilość osób, które kupują narkotyki za południowa granicą.

– Sporo młodzieży z Polski już dziś kupuje narkotyki po drugiej stronie Olzy – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, Ireneusz Brachaczek. – Wiemy o tym nie tylko z ustaleń operacyjnych, ale także procesowych. Wielu młodych w sądzie przyznaje się, że narkotyki, które u ich znaleźliśmy, kupili w Czeskim Cieszynie lub Hawierzowie. Liberalizacja prawa czeskiego na pewno spowoduje jeszcze większą eskalację tego problemu.

W Polsce mimo dyskusji na temat zalegalizowania posiadania narkotyków na własny użytek, jak do tej pory nie doszło do zmiany prawa.

Jak pisaliśmy już wcześniej za zalegalizowaniem posiadania narkotyków optował m.in. były minister zdrowia Marek Balicki.

– Obowiązujący przepis nie wpłynął na zmniejszenie zjawiska narkomanii, nie zmniejszyła się liczba dealerów narkotykowych, wystarczy odwiedzić większą dyskotekę, żeby się o tym przekonać – mówił portalowi rynekzdrowia.pl, były minister zdrowia, poseł Marek Balicki.

Zdaniem Marka Balickiego karanie za posiadanie narkotyków, nie jest drogą do zwalczania narkomanii. System represyjny, stosowany choćby w USA, nie zdaje egzaminu – w więzieniach przebywa wielu młodych ludzi, a problem narkomanii narasta, a np. w Holandii, która prowadzi zupełnie inną politykę w tym względzie, narkotyki przestały być takim problemem.

Jaki mówił Balicki portalowi rynekzdrowia.pl walka z narkomanią powinna opierać się m.in. na wspieraniu terapii metadonowej i dobrej edukacji młodzieży, a nie sięganiu po „pałkę“. Później dochodzi do sytuacji kiedy np. student, który sporadycznie sięga po marihuanę, zostaje skazany i przez to ma np. problemy ze znalezieniem pracy.

Pomysł legalizacji popierał nawet premier Donald Tusk. Jednak specjaliści nie byli do niego przekonani.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum