Czechy: dwa wyroki dożywocia za udział w aferze metanolowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2014 22:07

Dwa wyroki dożywocia oraz kary wieloletniego więzienia otrzymało w środę (21 maja) dziesięciu głównych uczestników czeskiej afery metanolowej. W sumie w sprawie tej oskarżono 31 osób.

W Czechach po wypiciu skażonego alkoholu 48 osób zmarło, około 80 trafiło do szpitala. Na kary dożywotniego więzienia zostali skazani główni bohaterowie afery metanolowej - Rudolf Fian i Tomasz Krzepela, którzy zajmowali się produkcją i organizowaniem sprzedaży podrabianego alkoholu. Główny dystrybutor produktów Jirzi Vacula, który przyznał się do winy i współpracował z policją, będzie musiał odsiedzieć 15 lat.

Fian, przedsiębiorca branży gastronomicznej, oraz Krzepela, właściciel firmy Carlogic produkującej kosmetyki samochodowe, obydwaj pochodzący z kraju (województwa) morawsko-śląskiego, przewodzili grupie, która świadomie przygotowała trującą mieszankę i wprowadziła ją na rynek przez dostawcę ze Zlina. Użyty przez nich alkohol metylowy pochodził z płynu do spryskiwaczy do szyb.

Mężczyźni kupili płyn legalnie i wyprodukowali z niego tony trującej substancji, którą sprzedali dostawcom spirytualiów. Pozostałych siedmiu oskarżonych otrzymało kary więzienia od 8 do 21 lat.

Wszyscy skazani już odwołali się od wyroku bądź zapowiedzieli apelację.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum