Czechy: Polak skazany na trzy lata więzienia za handel dopalaczami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 17:34

Sąd w Libercu skazał we wtorek (28 lutego) na trzy lata więzienia Polaka, który prowadził tam sklep z dopalaczami. 26-letniego Jakuba S. czeska policja zatrzymała latem ub. r. Od tamtej pory mężczyzna przebywał w areszcie, gdzie czekał na wyrok sądu.

W czasie wtorkowej rozprawy nie przyznał się do winy i złożył apelację.

Według aktu oskarżenia Jakub S. w swym sklepie Kokoland.cz zarówno w sprzedaży bezpośredniej, jak i w internecie, pod nazwą przedmiotów kolekcjonerskich sprzedawał syntetyczne narkotyki mające działanie podobne do ecstasy i amfetaminy. Policja zatrzymała go także za sprzedaży marihuany.

W kwietniu 2011 r. w Czechach wprowadzono zakaz sprzedaży dopalaczy. Znowelizowana ustawa o substancjach uzależniających zabrania dystrybucji 33 syntetycznych związków, których działanie jest podobne do wpływu narkotyków naturalnych na organizm.

Czeski parlament uchwalił zakaz sprzedaży dopalaczy w trybie przyspieszonym ze względu na coraz większą liczbę sklepów z tymi substancjami w Czechach. Wiele firm sprzedających dopalacze trafiło do Czech z Polski, gdzie zostały zdelegalizowane jesienią 2010 r. Klienci tych sklepów również często przybywali z Polski. Sklepy z dopalaczami najpierw pojawiły się na pograniczu czesko-polskim, a następnie w całych Czechach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum