Czas szczepienia jest nieodpłatny, ale pracodawca może zdecydować inaczej

Autor: Opracowanie tekstu obcego • Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia26 kwietnia 2021 18:56

Szczepienia są dobrowolne i tylko od dobrej woli firm będzie zależało, czy zapłacą za przerwę w pracy na zastrzyk. Niektóre firmy jednak planują bonusy za poddanie się szczepieniu.

Czas szczepienia jest nieodpłatny, ale pracodawca może zdecydować inaczej
Pracodawca nie ma obowiązku zapłacić pracownikowi za czas szczepienia. Fot. PTWP
  • Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na czas szczepienia
  • Zakłady pracy powinny wprowadzić regulacje wewnętrzne w sprawie szczepień
  • Prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich apeluje, aby pracodawcy wzięli pod uwagę możliwość przyznania zatrudnionym płatnego wolnego na czas szczepienia

Z informacji, jaką uzyskał Dziennik Rzeczpospolita w Ministerstwie Rozwoju, wynika, że zwolnienie od pracy – z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – przysługuje pracownikowi tylko na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przewidzianych w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Ponieważ szczepienia przeciwko Covid-19 są dobrowolne, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy. W zależności od decyzji pracodawcy pracownik będzie zobowiązany czas zwolnienia na szczepienie odpracować, aby zachować wynagrodzenie za ten czas.

Decyzja należy do pracodawcy

Jeśli pracodawca takie rozwiązanie dopuszcza, pracownik będzie mógł skorzystać z wliczonego do czasu pracy wyjścia w celach prywatnych. Jeśli pracodawca nie zwolni pracownika z pracy, pozostanie mu wystąpić o urlop wypoczynkowy lub urlop bezpłatny.

Zdaniem resortu rozwoju nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca zwolnił zatrudnionych od pracy na czas szczepienia przeciwko Covid-19. Nie ma też przeszkód, aby pracodawca wypłacił wynagrodzenie za ten czas. Jak podkreśla ministerstwo, może to jednak stanowić dodatkowe obciążenie dla firm znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji w związku z pandemią.

Odpowiednie regulacje wewnętrzne

Zdaniem Agnieszki Fedor, partnera w kancelarii SKS, wobec braku jasnych zasad każdy z pracodawców prowadzących akcje szczepień lub wspierających szczepienia pracowników może i powinien wprowadzić odpowiednie regulacje wewnętrzne, np. w formie wewnętrznego komunikatu kierownika zakładu pracy.

Takie regulacje powinny określać zasady udzielania czasu wolnego i usprawiedliwiania nieobecności spowodowanej szczepieniem, jak również zasady przyznawania ewentualnych dodatkowych benefitów z tego tytułu.

W przypadku gorszego samopoczucia po szczepieniu dodatkowo pracownik może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jeżeli szczepienia są organizowane przez pracodawcę, to w sposób dorozumiany pracodawca powinien udzielić pracownikowi płatnego zwolnienia na czas szczepienia, nawet bez wprowadzania dodatkowych regulacji.

Niektórzy planują bonusy

Jak mówi mec. Fedor, wielu pracodawców planuje wprowadzenie zachęt do szczepień: dodatkowego płatnego dnia wolnego lub nawet dwóch na szczepienie lub bonusu za poddanie się szczepieniom w kwocie nawet kilkuset złotych.

Marek Kowalski, prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich, mimo że prawo jest jednoznaczne, apeluje, aby pracodawcy wzięli pod uwagę możliwość przyznania zatrudnionym płatnego wolnego na czas szczepienia, a także, w razie takiej potrzeby, na czas po szczepieniu.

Jego zdaniem przemawiają za tym nie tylko zagrożenia, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa, ale także różne efekty uboczne szczepień, które ujawniają się u niektórych osób po szczepieniu. Może to być spadek koncentracji czy utrata sprawności fizycznej i dlatego przedsiębiorcy powinni rozważyć taką możliwość we własnym interesie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum