Czas pracy niepełnosprawnych: kiedy obowiązują niższe normy?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2018 17:58

W przypadku pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności obowiązują niższe normy czasu pracy niż dla pozostałych zatrudnionych.

Krótsze normy czasu pracy nie mogą powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Zasadniczo czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Jednak w przypadku pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności limit ten wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Przy czym krótsze normy czasu pracy nie mogą powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia przysługującemu zatrudnionemu pracownikowi - informuje gazetaprawna.pl

Każda osoba niepełnosprawna nie może być przy tym zatrudniana w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Tych ograniczeń nie stosuje się dla osób zatrudnionych przy pilnowaniu (na przykład monitoring, ochrona mienia) lub gdy - na wniosek osoby zatrudnionej - lekarz wyrazi zgodę na dłuższą pracę.

Natomiast ustawa o rehabilitacji nie reguluje sposobu ustalania wymiaru czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych, dlatego oblicza się go na podstawie kodeksu pracy, przy zastosowaniu skróconych norm czasu pracy.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum