Czarne listy lekarzy coraz chętniej czytane

Autor: gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2015 10:58

Kilka dni temu w internecie pojawiła się kolejna "Czarna lista lekarzy i gabinetów lekarskich”. Tym razem dotyczy lekarzy z Trójmiasta. Roman Budziński, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku ocenia jednak, że to nie na takich stronach należy szukać wiarygodnych informacji o lekarzach.

Czarne listy lekarzy coraz chętniej czytane
Fot. Archiwum

A jednak do tej pory fanpage polubiło już ponad 4 tys. internautów, a swoimi doświadczeniami podzieliło się kilkadziesiąt osób - informuje Gazeta Wyborcza.

Gazeta przytacza też opinie pacjentów na temat zasadności funkcjonowania stron z opiniami. Internauci wyjaśniają, dlaczego są skłonni z nich korzystać. Nim wybiorą się do lekarza, szukają o nim opinii innych pacjentów. Twierdzą, że to takie samo źródło informacji, jak każde inne.

Podobny pogląd nt. serwisów publikujących komentarze i opinie o lekarzach (bez ich zgody) wyrażał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który wskazywał, że rankingi lekarzy są narzędziem społecznej kontroli. GIODO podkreślał przy tym, że lekarze, jako zawód zaufania publicznego, podlegają słabszej ochronie niż przedstawiciele innych zawodów.

Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i NSA.

Czytaj: NSA ws. krytycznych opinii o lekarzach

Wydaje się, że popularność podobnych portali należy wiązać ze spadkiem zaufania do zawodu lekarza. Z corocznych badań przeprowadzanych przez European Trusted Brands (to jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckich w Europie) dla Reader's Digest, wynika, że lekarze cieszą się coraz mniejszym zaufaniem. Ufa im 57 proc. Polaków, podczas gdy średnia europejska wynosi 80 proc. To dane z 2013 r.

Dla porównania w 2011 r. w Polsce przedstawicielom tej profesji ufało 73 proc. badanych, w 2012 r. - 64 proc.

Obniżenie wskaźnika zaufania przekłada się na popularność "Czarnych list lekarzy i gabinetów lekarskich”. Roman Budziński, prezes OIL w Gdańsku, przyznaje, że stron, na których pacjenci mogą anonimowo zamieszczać swoje opinie na temat lekarzy, jest coraz więcej.

Zwraca uwagę, że na takich fanpage'ach jak ten trójmiejski, nie ma zdania drugiej strony, w związku z czym czytający takie wpisy nie są w stanie ich zweryfikować. Zasadność skarg może zweryfikować rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Po przeprowadzaniu postępowania okazuje się, że tylko jedna trzecia skarg ma uzasadnienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum