"Czarne chmury" nad STOP NOP. Tym razem prokuraturę powiadamia NIL

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 18 października 2019 11:43

Wobec zamieszczenia na facebookowej stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepionkach STOP NOP posta sugerującego, jakoby lekarze anestezjolodzy doprowadzali do śmierci pacjentów, w imieniu prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prezesów wszystkich Okręgowych Rad Lekarskich w piątek (18 października) zostanie złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa do Prokuratora Generalnego i Prokuratory Rejonowej Warszawa-Mokotów - poinformowała NIL.

"Czarne chmury" nad STOP NOP. Tym razem prokuraturę powiadamia NIL
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak zaznacza NIL, autor przedmiotowego posta bezpodstawnie zarzuca ogółowi lekarzy anestezjologów podejmowanie działań noszących znamiona przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, uzasadniając swoje insynuacje rzekomo merytorycznymi okolicznościami, jak wdrażanie konkretnego leczenia farmakologicznego.

"Tego rodzaju wypowiedzi nie dość, że godzą w dobre imię lekarzy anestezjologów wykonujących swój zawód na terenie całego kraju, to dodatkowo mają na celu z jednej strony zniechęcać pacjentów do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, a z drugiej strony - w sposób karygodny wprowadzają osoby chore i cierpiące, jak również rodziny pacjentów w błąd co do skuteczności i legalności wdrażanego leczenia szpitalnego" - czytamy na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Według NIL w rezultacie tych działań pacjenci mogą być narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia, a treść przywołanego posta niewątpliwie narusza interes społeczny, ponieważ podważa zaufanie pacjentów do lekarzy. 

Jak czytamy we wniosku, na podstawie art. 60 & 1 kodeksu postępowania karnego wnosi się o wszczęcie z urzędu postępowania karnego przeciwko członkom zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" (...) o czyn ścigany z oskarżenia prywatnego, tj. z art. 212 & 1 i 2 kodeksu karnego, ze względu na ważny interes społeczny.

Naczelna Izba Lekarska reagując na głosy bardzo wielu lekarzy oburzonych tym wpisem jest przekonana, że tego rodzaju wypowiedzi oskarżające lekarzy o umyślne powodowanie śmierci swoich pacjentów powinno być z całą stanowczością ścigane, zwłaszcza - jak podnosi NIL we wniosku - wpis zawiera nie tylko informacje nieprawdziwe wobec lekarzy, ale także podważa skuteczność powszechnie stosowanych na oddziałach intensywnej terapii metod leczniczych w stanach zagrożenia życia i zdrowia.

"W odróżnieniu od grupy na Facebooku, to założyciel fanpage'a decyduje, jakie treści będą publikowane' - zauważa NIL. 

Pod zawiadomieniem podpisał się prezes NRL Andrzej Matyja oraz szefowie 22 Rad Lekarskich z całego kraju.

O szkalującym lekarzy wpisie STOP NOP jako pierwszy poinformował portal rynekzdrowia.pl.

Czytaj: STOP NOP: "na OIT lekarze prawdopodobnie doprowadzają do śmierci pacjentów"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum