×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cyfryzacja ochrony zdrowia: są dwa śledztwa ws. nieprawidłowości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 listopada 2015 19:21

Dwa śledztwa w związku z nieprawidłowościami w cyfryzacji służby zdrowia wszczęła warszawska prokuratura rejonowa z zawiadomienia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Cyfryzacja ochrony zdrowia: są dwa śledztwa ws. nieprawidłowości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podał w czwartek (26 listopada) Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, oba śledztwa dotyczą możliwego przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy przez stwierdzenie przez pracownika Centrum w protokołach odbioru, że zamówienia wynikające z dwóch umów Centrum z dwoma spółkami (z 2013 i z 2014 r.) wykonano zgodnie z umową - podczas gdy w rzeczywistości nie wykonano prac w całości. W opinii prokuratury było to działaniem na szkodę interesu publicznego przez dokonanie nienależnej zapłaty przez Centrum dla obu spółek.

Według Nowaka w ramach postępowania będzie gromadzona i analizowana dokumentacja dotycząca obu umów; będą też przesłuchiwani świadkowie. Nie podał bliższych szczegółów.

Za przekroczenie uprawnień grozi do trzech lat więzienia, a za poświadczenie nieprawdy - do pięciu lat.

Media podawały, że dzięki projektowi e-zdrowie każdy pacjent miał mieć dostęp do historii choroby, wizyt lekarskich przez internetowe konto, realizować receptę przez SMS czy otrzymywać skierowanie do lekarza on-line. CSIOZ miało zapewniać, że wszystko będzie gotowe w tym roku. W sierpniu, po audycie projektu dla nowego ministra zdrowia, okazało się jednak, że nie ma na to szans. Jak pisał "Dziennik Gazeta Prawna", porażka oznacza utratę milionów euro z UE. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum