Co zmieni się w funkcjonowaniu ośrodków socjoterapii?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 14:55

Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, rozpoczęła społeczne konsultacje zmian m.in. w funkcjonowaniu młodzieżowych ośrodków socjoterapii (MOS).

Do ośrodków socjoterapii młodzież ma trafiać dobrowolnie, a nie w wyniku decyzji sądu. Ponadto resort edukacji chce, aby wszystkie MOS–y posiadały szkołę i zapewniały całodobową opiekę. W takim ośrodku można będzie przebywać cały rok, także w ferie.

Wprowadzenie takich przepisów grozi likwidacją niektórych placówek, m.in. w Lublinie, Łodzi, Wildze, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. W niektórych bowiem ośrodkach prowadzony jest tylko hostel, w którym młodzież mieszka okresowo, w sytuacji kryzysowej, wtedy gdy nie może przebywać w rodzinnym domu.

Jacek Jakubowski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ostrzega, że stworzona centralnie koncepcja może dobrze wygląda na papierze, ale nie sprawdzi się w rzeczywistości. Jego zdaniem ważne jest, aby ośrodki były różnorodne, zarówno pod względem formalnym, jak i programowym.

Dyrektorzy MOS-ów podkreślają, że trafiają do nich uczniowie z problemami okresu dojrzewania, wchodzący w konflikty z rówieśnikami, czasami agresywni, ale nie zawsze wymagający całodobowej opieki. Dzięki socjoterapii unikają głębszej demoralizacji.

Szerzej na stronach Dzienika Gazety Prawnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum