Co ze szpitalnymi opłatami za pobyt rodzica przy dziecku?

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2018 14:18

Zapisy projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta wskazują, że opłat z tytułu dodatkowej opieki świadczonej przez bliskich nie pobiera się, gdy pacjentem jest dziecko lub osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dodano jednak zastrzeżenie, że nie dotyczy to posiłków, pościeli i łóżka.

Co ze szpitalnymi opłatami za pobyt rodzica przy dziecku?
Ustawodawca wyłączył z bezpłatności „posiłki, użytkowanie pościeli oraz dodatkowe łóżka” Fot. Archiwum

Pierwotny projekt zwalniał z wszelkich opłat. Obecnie proponowane brzmienie art. 34-35 ustawy o prawach pacjenta nie spełnia w całości tego postulatu. Ustawodawca wyłączył z bezpłatności „posiłki, użytkowanie pościeli oraz dodatkowe łóżka” - informuje forsal.pl

W praktyce może to oznaczać, że rodzic, którego nie stać na płacenie za łóżko, będzie skazany na koczowanie na krześle lub podłodze. Rodzice ponadto obawiają się, że w placówkach nie będzie alternatywy - albo nocleg na łóżku za opłatą, albo wcale. Jak jednak komentują niektórzy prawnicy, byłoby to naruszenie prawa - dodatkowe miejsce noclegowe nie może warunkować możliwości sprawowania opieki.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie dla rodziców, których nie stać na opłaty - leżanka albo rozkładany fotel od WOŚP. Fundacja w ramach akcji „Leczyć z miłością” kupiła ich prawie 5 tys. dla 469 oddziałów w całej Polsce. Są one w tej chwili rozwożone do szpitali.

Opieka ze strony rodziców to dla placówek i zysk, i koszt. Rodzic wykonuje większość niemedycznych czynności, ale zużywa również wodę czy prąd. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka szacuje, że same "koszty hotelowe" w jego przypadku to kwota rzędu ok. 500 tys. zł w skali roku, bez posiłków dla opiekunów. 

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi opłaty za obecność z dzieckiem wynoszą 15 zł za dobę. Jeśli ich pobieranie zostanie zakazane, instytut będzie miał przychody niższe o ok. 220 tys. zł rocznie.

Więcej: www.forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum