Co wtedy, gdy nauczyciel nie chce podać leku choremu uczniowi?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 września 2017 13:03

Ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym nie zmieniają sytuacji dzieci przewlekle chorych, którym trzeba podać lek - alarmuje Rzeczpospolita.

Co wtedy, gdy nauczyciel nie chce podać leku choremu uczniowi?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Rzeczpospolita, zgodnie z projektem założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym nauczyciel poda lek przewlekle choremu dziecku, jeśli wyrazi na to zgodę.

Dla pracowników szkoły organizowane mają być szkolenia dotyczące postępowania wobec uczniów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych, prowadzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę środowiskową lub higienistkę szkolną.

Autorzy ustawy precyzują, że podanie leku lub inna czynność konieczna w przypadku przewlekle chorych dzieci nie dotyczy sytuacji zagrożenia życia - tu bowiem pracownik szkoły ma bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy.

Opiekunowie niepełnosprawnych uczniów zwracają uwagę, że problemem nie było ratowanie życia, ale długotrwała choroba przewlekła, w której niepodanie leku lub niewykonanie okreslonej czynności nie kończy się śmiercią, ale bólem i dyskomfortem. W ich opinii przyjęte w projekcie rozwiązanie utrwala status quo.

Projekt nie rozwiązuje bowiem problemu sytuacji konfliktowej, w której nauczyciel nie chce podać leku. Od dawna przy wyrażeniu dobrej woli leki można było podawać. 

Dziś rodzice dzieci przewlekle chorych, którym nauczyciel nie chce podać leku, mają dwa wyjścia: siedzieć pod klasą, na wypadek gdyby dziecko potrzebowało przyjąć lek, albo wybrać nauczanie indywidualne, które najczęściej skazuje dziecko na izolowanie od rówieśników.

Więcej: www.rp.pl 

Czytaj: MZ opublikowało założenia projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum