Co dalej z reformą opieki zdrowotnej?

Autor: Gazeta Prawna/ Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2008 09:14

Sejmowa Komisja Zdrowia ma zająć się dzisiaj prezydenckimi wetami do trzech ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. W czwartek odbędzie się natomiast głosowanie nad ich odrzuceniem. Bez głosów lewicy, która przygotowała własny program, na odrzucenie weta nie ma szans.

Wszystko wskazuje więc na to, że nie będzie obowiązkowych przekształceń wszystkich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) w spółki. Pozostanie wizja nieobowiązkowych zmian statusu prawnego szpitali, co resort zdrowia przewidział w programie awaryjnym Ratujmy Polskie Szpitale. Zachętą do wejścia do programu mają być pieniądze na oddłużenie SPZOZ, które w skali kraju wynosi 9,4 mld złotych.

W przyszłorocznym budżecie na oddłużenie SP ZOZ zarezerwowano 2,7 mld zł. Samorządy będą mogły wykorzystać te środki do końca 2010 roku.

- Problemem utrudniającym przekształcenia może okazać się jednak – pisze Gazeta Prawna, nie zadłużenie samych SP ZOZ, ale samorządów, które są ich organami założycielskimi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku. w momencie likwidacji SP ZOZ wszystkie zobowiązania przejmuje organ założycielski, czyli samorząd. Jeśli samorząd ma dług w wysokości np. 55 proc. swojego rocznego budżetu, to każdy dodatkowy milion przejętych zobowiązań szpitala skutkuje wprowadzeniem zarządu komisarycznego. Może to być poważny problem ograniczający liczbę przekształcanych placówek medycznych. Samorządy bowiem również mają długi, a przepisy stanowią, że samorząd nie może zadłużać się ponad 60 proc. planowanych dochodów. Dlatego też z rządowego programu skorzystają przede wszystkim małe szpitale powiatowe, z niskim zadłużeniem. Zdecydowanie trudniej będzie to zrobić placówkom wojewódzkim i klinicznym.

Z powodu zadłużenia w województwie pomorskim są przygotowywane do przekształceń szpitale powiatowe z małymi długami. W Podkarpackiem żaden ze szpitali podlegających marszałkowi nie jest przeznaczony do przekształceń. Tylko z tytułu kredytów bankowych samorząd ten ma ponad 25 mln złotych długów.

Program oddłużenia SP ZOZ, to zdecydowanie za mało, by zrealizować reformę systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza że wejście w życie trzech ustaw podpisanych przez prezydenta (o prawach pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz konsultantach wojewódzkich i krajowych) bez tzw. ustawy  wprowadzającej, która oprócz przepisów oddłużeniowych zawiera także daty wejścia w życie pozostałych ustaw z pakietu zdrowotnego, pozostaje – jak powiedziała Ewa Kopacz -  martwym prawem.

Ponadto, nie wiadomo co dalej z zapowiadanym podziałem NFZ na kilka regionalnych funduszy, ustawą określającą wykaz procedur finansowych ze środków publicznych oraz projektem ustawy wprowadzającej system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Rząd co prawda nie wycofuje się z żadnej z nich, ale tylko ustawa koszykowa trafiła do Kancelarii Prezesa Ministrów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum