
Oświadczenie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego potwierdza to, co mówiliśmy z ministrem Łukaszem Szumowskim od samego początku o zakupie respiratorów; moim zdaniem oświadczenie zamyka temat - ocenił w sobotę (30 sierpnia) b. wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Na stronie kancelarii premiera zamieszczono w piątek oświadczenie prezesa PiS, wicepremiera i szefa Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosława Kaczyńskiego. Czytamy w nim, że "po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy".
"Należy podkreślić, że służby specjalne w związku z występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta, podjęły również działania wyjaśniające ex post, które nie wykazały po stronie Ministerstwa Zdrowia żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów" - dodał w oświadczeniu Kaczyński.
Cieszyński: "jest to element walki politycznej"
Były wiceminister zdrowia, a obecnie wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński stwierdził w sobotę na antenie Polsat News, że to oświadczenie jest potwierdzenie tego, co "razem z panem (b. ministrem zdrowia) prof. Łukaszem Szumowskim mówiliśmy od samego początku tej sprawy". - Warto wskazać, że informacje o konkretnych zakupach, które dokonywało ministerstwo były dostępne na stronie internetowej. To nie jest tak, że ktoś coś tutaj w sensacyjny sposób ujawnił - mówił.
Cieszyński ocenił, że "jest to element politycznej walki związanej z tym, że wtedy w Polsce oprócz epidemii mieliśmy też wybory prezydenckie". W jego ocenie postanowiono uderzyć w Szumowskiego, który wówczas - jak przypomniał - w sondażach popularności miał ok. 70 proc. - I to uderzenie zostało wykonane - powiedział.
Jak mówił Cieszyński, resort zdrowia od samego początku wskazywał na okoliczności w jakich dokonywano zakupów, czyli - jak przypomniał - "absolutnego braku tego rodzaju sprzętu, braku możliwości zaopatrzenia się w ten sprzęt w tych standardowych kanałach, z których na co dzień ministerstwo korzysta". Zapewnił ponadto, że resort współpracował w tej sprawie z przedstawicielami CBA, które "pozytywnie zaopiniowało tę transakcję".
Oświadczenie po analizie Komitetu ds. Bezpieczeństwa
- Mając to wsparcie byliśmy przekonani, że ta transakcja, której sensu - moim zdaniem - nie ma co kwestionować, ponieważ wszyscy wiedzą, że wtedy w Polsce były potrzebne respiratory, uda się zrealizować - mówił.
Cieszyński zaznaczył, że nie jest jego rolą ocenianie pracy służb specjalnych. - Mogę powiedzieć tyle: od samego początku wszystkie organy państwa, wszystkie ministerstwa, wszystkie instytucje bardzo ściśle współpracowały ze sobą po to, aby tak jak to tylko możliwe zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - przekonywał.
Powiedział też, że jednym z zadań Komitetu ds. Bezpieczeństwa, powołanego przy Radzie Ministrów, którym kieruje Jarosław Kaczyński jest dokonywanie analiz związanych ze sprawami wewnętrznymi i służbami i - dodał - "stąd to oświadczenie, które moim zdaniem, jeśli chodzi o tę kwestię, zamyka temat".
Firma E&K należąca według mediów do handlarza bronią w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości z kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów.
W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.
Niedzielski: komornik zajął połowę zobowiązania
Minister zdrowia Adam Niedzielski na początku stycznia podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przekazał, że tuż po objęciu stanowiska podjął kroki mające na celu odzyskanie należności za kontrakt respiratorowy. Wskazał, że sprawę skierowano do Prokuratorii Generalnej, chcąc razem z nią odzyskać te środki.
- W wyniku naszej współpracy z Prokuratorią Generalną, został przygotowany przez sąd nakaz realizacji tej płatności. Ten nakaz jest prawomocny sądowo, został przeze mnie przekazany do komornika, a z informacji, jakie otrzymałem w zeszłym tygodniu wiem, że na koncie osoby, która ten kontrakt realizowała i nie wywiązała się z zobowiązań, komornik zajął już połowę kwoty, która jest zobowiązaniem - mówił na początku stycznia Niedzielski.


CZYTAJ TAKŻE
- 15:11 Małopolskie: rośne liczba przybywa hospitalizacji i zajętych respiratorów z powodu Covid-19
- 15:01 Zabrze: skomplikowany zabieg ablacji wyleczył pacjentkę z bardzo groźnej arytmii serca
- 14:32 NFZ: jest projekt zarządzenia w sprawie finansowania programów lekowych
- 14:30 Covid-19 może stać się chorobą przewlekłą, problem zbada amerykański NIH
- 14:24 Posłanki Lewicy pytają o opiekę okołoporodową po poronieniach
- 14:06 Smartfon uzależnia i utrudnia zasypianie, bo tłumi melatoninę
- 13:44 AOTMiT: kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości
- 13:25 "Pani Jadzia z sanepidu" nadal aktywna. "Policja sanitarna? To niehumanitarne!"
- 13:06 Węgry i Czechy szczepią mieszkańców rosyjską i chińską szczepionką przeciw Covid-19
- 12:58 Ministerstwo Zdrowia przeciwnego zdania niż NIK na temat ratownictwa medycznego
- 12:49 Szczepić chce się tylko połowa nauczycieli z Opolskiego. Wciąż brak zaufania do AstraZeneca?
- 12:13 Niedzielski zadowolony z rezultatów szczepień wśród lekarzy. Odpowiedź: teleporady do likwidacji!
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 719 708, zmarło 44 008 pacjentów
- 2 Prof. Horban: jesteśmy na fali wznoszącej, może warto wstrzymać szczepienia nauczycieli?
- 3 MZ o Planie Chorób Rzadkich - zapowiada ośrodki, diagnostykę i fundusze
- 4 Program DOM i pulsoksymetry: pomysł znakomity, ale co z wykonaniem?
- 5 Rok z pandemią. "Koronawirus po godz. 15 ma wolne, spędza czas z rodziną"
- 6 Kpt. dr Siewiera: pandemia mówi "sprawdzam". Włoscy lekarze rodzinni nie zawiedli
- 7 Plan dla chorób rzadkich już gotowy. 37 zadań do realizacji
- 8 "Ekstremalnie duży" poziom przeciwciał po drugiej dawce szczepionki. Psychoterapeuta ujawnia swoje wyniki
- 9 Izby wytrzeźwień? A jednak potrzebne, tam pacjentów nadal sporo
- 10 Naukowcy z Poznania badają nastawienie Polaków do szczepionek przeciw COVID-19
- 11 Prezes NRL: 19 zł podwyżki dla specjalistów środowisko przyjęło jak policzek
- 12 Prof. Flisiak wyjaśnia skąd tak duża liczba zakażeń na północy Polski
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych