Cieszyński: NFZ otrzymał wiążące polecenie w sprawie dodatków dla lekarzy za pracę w jednym miejscu

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 15:29

- Centrala NFZ otrzymała od ministra zdrowia wiążące polecenie (w sprawie dodatków dla lekarzy - przyp. red.) z jasno opisanym sposobem wyliczania wysokości dodatków - rozwiewa wątpliwości wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński: NFZ otrzymał wiążące polecenie w sprawie dodatków dla lekarzy za pracę w jednym miejscu
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: - To nie jest list tylko wiążące polecenie dla @NFZ_Centrala z jasno opisanym sposobem wyliczania wysokości dodatków. Fot. PTWP

W czwartek, 30 kwietnia (godz. 13.40) lekarz stażysta anestezjologi Grzegorz Siwek zadał pytanie ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu i wiceministrowi Januszowi Cieszyńskiemu w sprawie wypłacania przez płatnika dodatków dla lekarzy, którzy będą zmuszeni do pracy w jednym miejscu.

"Panie ministrze jak to jest, oficjalne rozporządzenie w sprawie zakazu pracy z możliwością nakładania kar... Ale w kwestii dodatków do pensji tylko list do Centrali NFZ. Czyli rozumiem, że dodatki uznaniowe w wysokości zależnej od fantazji dyrekcji?" - brzmi pytanie.

W odpowiedzi wiceminister Cieszyński wyjaśnia, że: "To nie jest list tylko wiążące polecenie dla @NFZ_Centrala z jasno opisanym sposobem wyliczania wysokości dodatków". Jak podkreśla "treść polecenia także była przedmiotem konsultacji właśnie po to, żeby rozwiać takie wątpliwości".

Przypomnijmy, w środę (29 kwietnia) Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia (skierowany do ogłoszenia) w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny, mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, osoby uczestniczące w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej na stanowiskach mających kontakt z osobami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, nie będą mogły udzielać świadczeń opieki zdrowotnej innym, chyba, że udzielając tych świadczeń nie mają bezpośredniego kontaktu z tymi pacjentami, w tym w sytuacji udzielania tych świadczeń za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Obowiązek powstrzymania się od pracy w innym miejscu poprzedzony będzie pisemną informacją podmiotu leczniczego doręczoną osobie zobowiązywanej. W pisemnej informacji określony będzie termin ograniczenia możliwości pracy w innych miejscach. Za utratę przychodów wynikających z konieczności powstrzymania się od świadczenie innej pracy osoby te otrzymają dodatki finansowe.

W czwartek (23 kwietnia) na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że lekarze objęci nakazem pracy w jednym miejscu będą mogli liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa do kwoty 10 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum