Ciechanów: pacjentka zmarła, szpital pod lupą prokuratury

Autor: Polskie Radio RDC, Tygodnik Ciechanowski/Rynek Zdrowia • • 08 września 2017 09:45

Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi postępowanie ws. nieumyślnego spowodowania śmierci 61-letniej pacjentki oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Śledczy zażądali dokumentacji medycznej i wystąpili do sądu o zwolnienie lekarzy z tajemnicy lekarskiej. Będą też analizować wyniki sekcji zwłok zmarłej.

Ciechanów: pacjentka zmarła, szpital pod lupą prokuratury
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z ustaleń śledczych wynika, że pacjentka została przewieziona do szpitala 6 lipca br. przez pogotowie i trafiła na oddział obserwacyjno-zakaźny. 61-latka przeszła badania oraz dwie operacje - wyjaśnia w Polskim Radiu RDC Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Jak precyzuje Tygodnik Ciechanowski, kobieta przebywała na oddziale przez 10 dni i zmarła 16 lipca. Następnego dnia rodzina złożyła doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie, przekonując że w jej ocenie na oddziale doszło do zaniedbań. Ta zaś przekazała sprawę do prokuratury w Płocku.

Rzeczniczka tej ostatniej wyjaśniła ciechanowskiemu tygodnikowi, że chora miała biegunkę i wymioty. Wstępnie postawiono diagnozę niedrożności przewodu pokarmowego. Pierwszego dnia pobytu wykonano posiew. Po trzech dniach wyhodowano bakterię legionellę, której występowanie na średnim poziomie potwierdzono także w sieci ciepłej wody szpitalnego oddziału.

Zdaniem sanepidu 61-latka na pewno nie zmarła na legionellozę, ponieważ "to nieprawdopodobne, żeby zakaziła się nią w szpitalu, skoro wykryto ją w wymazie z pierwszego dnia pobytu".

Więcej: www.rdc.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum