Ciążą za granicą: becikowe z zaświadczeniem potwierdzonym przez tłumacza przysięgłego

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 10:50

Różnica pomiędzy polskimi i zagranicznymi przepisami, dotyczącymi opieki nad ciężarną, może utrudnić uzyskanie świadczeń na dziecko przez kobiety, które w ciążę zaszły za granicą.

Od 1 listopada, w myśl znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, przyznającej prawo do zasiłków rodzinnych od listopada roku poprzedniego do 31 października następnego roku kalendarzowego, zaczną obowiązywać nowe zasady przyznawania becikowego i zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Aby je otrzymać, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie lekarskie, że kobieta pozostawała pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Czas pozostawania kobiety w ciąży pod opieką lekarską może budzić wątpliwości, zwłaszcza w przypadku kobiet, które zaszły w ciążę za granicą i wróciły do Polski, by urodzić lub wróciły do kraju po urodzeniu dziecka i chcą ubiegać się w Polsce o świadczenia - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Nie wiadomo bowiem, czy zaświadczenie lekarskie o pozostawaniu kobiety pod opieką lekarską poza Polską może być honorowane w naszym kraju i może być podstawą do przyznania zarówno becikowego, jak i zasiłku rodzinnego. Są kraje, np. Irlandia czy Wielka Brytania, w których mówi się o ciąży, gdy płód ma 12 tygodni.  Irlandzki lekarz więc może nie wydać zaświadczenia o objęciu opieką ciężarnej od 10 tygodnia ciąży.

Pracownicy socjalni urzędów miast nie martwią się na zapas, ale w poglądach na ten temat różnią się. W Bydgoszczy twierdzą, że w przypadku pojawienia się problemu poproszą prawników o interpretację przepisów.  

W Miejskim Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach zapewniają, że zaświadczenie wydane przez lekarza za granicą i potwierdzone po powrocie przez polskiego lekarza, będzie wystarczającą podstawą do wypłaty świadczeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum