Chrzanów: kara dla szpitala za recepty zamiast leków dla pacjentów

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2014 20:23

Szpital w Chrzanowie ma zapłacić 362 tys. zł kary za stwierdzone przypadki wymagania od hospitalizowanych pacjentów, by sami kupowali leki stosowane prze nich w chorobach przewlekłych i środki higienczne.

Kara to wynik kontroli jakie przeprowadził w szpitalu NFZ po skargach żony jednego z pacjentów. Podczas przenosin niepełnosprawnego męża z oddziału neurochirurgicznego na oddział rehabilitacyjny otrzymała do wykupienia receptę na medykamenty za 600 zł.

Kobieta zadzwoniła do NFZ i biura rzecznika praw pacjenta, gdzie potwierdziła, że to szpital powinien zapewnić wszystkie leki dla pacjenta, także te na choroby przewlekłe. Po skardze dyrektor chrzanowskiego szpitala przeprosił kobietę za - jak to określono - pomyłkę i zwrócił wydane niesłusznie pieniądze - pisze Gazeta Krakowska.

Po dwóch tygodniach ten sam pacjent był ponownie hospitalizowany i też wymagano, by sam zaopatrzył się w leki.

Takich przypadków było zapewne więcej. Innej z kobiet wręczono recepty na leki za 500 złotych, gdy jej mąż przebywał na oddziale rehabilitacyjnym chrzanowskiego szpitala. Także odzyskała pieniądze od lecznicy. Musiała jednak podpisać dokument, w którym zrzeka się jakichkolwiek roszczeń względem placówki w Chrzanowie.

- Nie kwestionuję zarzutów wobec lecznicy. Zdaję sobie sprawę, że złamaliśmy przepisy i spodziewałem się kary. Uważam jednak, że suma, jaką nałożył Fundusz, jest zbyt duża. Mam zastrzeżenia do kwoty i zamierzam je oficjalnie przedstawić – powiedział gazecie dyrektor szpitala Krzysztof Kłos, zapewniając, że dopiero po dotarciu skargi do szpitala dowiedział się o stosowanych przez lekarzy praktykach.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum