Chorzów: sąd ogłosił upadłość Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 11:14

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód ogłosił upadłość spółki Śląski Instytut Matki i Noworodka (ŚIMiN) z siedzibą w Katowicach, ale prowadzącą działalność w Chorzowie. Wcześniej prezes zarządu, prof. Krzysztof Sodowski, pozbył się praktycznie całego majątku spółki.

Upadłość spółki została już ogłoszona Fot. Archiwum

Syndyk wysyła właśnie zawiadomienia o upadłości do wierzycieli.

Jedyny majątek ŚIMiN to obecnie działka w Suszcu pod Pszczyną, ale z niej trudno będzie zaspokoić roszczenia wierzycieli. Podobnie jest w przypadku majątku prof. Sodowskiego, który zeznał na policji, że nie posiada żadnej rzeczy, której wartość przekraczałaby 2 tys. zł. Nie ma także konta w banku - informuje Gazeta Wyborcza.

Śląski Instytut Matki i Noworodka powstał w 2012 r., kiedy Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie postanowił sprywatyzować swoją porodówkę. Przejęła ją wówczas spółka Ujastek. ŚIMiN, choć zatrudniał specjalistów z tytułami naukowymi, w tym ginekologa, prof. Krzysztofa Sodowskiego, przynosił straty. Ujastek postanowił wycofać się z Chorzowa i ŚIMiN przejął w zarząd prof. Sodowski oraz jego wspólnicy.

Kiedy dyrektorem Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ został Jerzy Szafranowicz, przyznano Instytutowi kontrakt na procedury zaliczane do II stopnia referencyjnego w położnictwie. Na koniec 2017 r. ŚIMiN zanotował 2,3 mln zł zysku, ale nadal miał długi.

Prof. Sodowski sprzedał cały majątek ŚIMiN i scedował kontrakt o rocznej wartości ok. 9 mln zł na rzecz spółki Urovita. Pieniądze z tej transakcji nie trafiły na konta ŚIMiN. Prof. Sodowski sprzedał też warte ponad 4 mln zł udziały w ŚIMiN nikomu nieznanej spółce Ylia za jedyne 100 zł.

Cała operacja nie byłaby możliwa, gdyby śląski NFZ nie zgodził się na cesję kontraktu.

Czytaj: Śląskie: zamiast wyboru dyrektora - kontrola w oddziale NFZ

Jak wskazuje Gazeta Wyborcza, Fundusz zrobił to wbrew prawu, bo na koncie ŚIMiN były zajęcia komornicze.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum