Chory na szpiczaka wywalczył w sądzie prawo do życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2008 15:22

Chory na nowotwór szpiku 55-letni Brytyjczyk Colin Ross wywalczył na drodze sądowej prawo do leku, który może wydłużyć jego życie o trzy lata.

Zdaniem czołowych specjalistów bez nowoczesnego, drogiego leku - lenalidomidu (Remlivid) - chory na szpiczaka mnogiego Ross ma przed sobą tylko dwa miesiące życia. Finansujący leczenie West Sussex Primary Care Trust odmówił mu sfinansowania leczenia ze względu na jego "nieopłacalność". Gdyby chory mieszkał kilka mil dalej, nie miałby problemów ze sfinansowaniem leczenia przez inną regionalną instytucję - zasady przyznawania środków na leczenie zależą w Wielkiej Brytanii w dużej mierze od rejonizacji.

Sprawa trafiła do sądu kilka dni temu i już została rozstrzygnięta, choć z powodu ciężkiego stanu pacjent nie stawił się w sądzie. Sędzia Simon Grenfell uchylił decyzję urzędników i wydał nakaz natychmiastowego (od czwartku 11.9) rozpoczęcia leczenia, zdając sobie sprawę, jakie znaczenie ma każdy dzień opóźnienia.

Jeden cykl podawania lenalidomidu kosztuje 5 tysięcy funtów (około 20 tysięcy złotych). Na początek potrzebne będą 3-4 cykle.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum