Choć przepisy antykoncentracyjne łamie ok. 1500 aptek, w sądach ledwie kilkanaście spraw

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 października 2017 14:32

W sądach toczy się kilkanaście procesów dotyczących cofnięcie pozwoleń na prowadzenie aptek przeciwko podmiotom, które łamią przepisy antykoncentracyjne. To kropla w morzu. Przepisy te łamie bowiem nawet 1500 aptek.

Choć przepisy antykoncentracyjne łamie ok. 1500 aptek, w sądach ledwie kilkanaście spraw
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwanaście na dwanaście wyroków wydanych w ostatnich miesiącach w sprawie naruszenia przepisów antykoncentracyjnych było korzystnych dla głównego inspektora farmaceutycznego (GIF) i występującej jako strona Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) - podaje Rzeczpospolita.

Sąd w ten sposób przychylił się do argumentacji GIF o przekroczeniu przez spółki 1 proc. aptek w województwie.

Spółki odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak jak podaje GIF, Inspekcja jest przekonana, że argumentacja podniesiona przez WSA zostanie podtrzymana, a zezwolenie cofnięte wszystkim spółkom, które odwoływały się od decyzji GIF.

W sprawie zabrał głos wiceprezes NRA Marek Tomków, który podkreśla, że przepisy antykoncentracyjne łamie obecnie w Polsce ponad 1500 aptek ze wszystkich 15 tys., czyli 10 proc.

Choć obowiązująca od 25 czerwca nowelizacja ustawy - Prawo farmaceutyczne, zwana "apteką dla aptekarza", przeciwdziała tego rodzaju patologiom, wciąż toczą się sprawy dotyczące kilkunastu ostatnich lat.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum