Chiny: zniesiono zakaz wjazdu dla nosicieli wirusa HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 15:49

Chiny zniosły obowiązujący od 20 lat zakaz wjazdu do kraju obcokrajowców, którzy są nosicielami wirusa HIV lub chorują na AIDS - poinformował dzisiaj (28 kwietnia) rząd w Pekinie.

Współczesne Chiny otwierają się na świat. Na zdj.: jedna z dzielnic Pekinu.

Dotychczas obowiązywał zakaz wjazdu cudzoziemców, którzy cierpią na "zaburzenia psychiczne, trąd, AIDS, choroby przenoszone drogą płciową, gruźlicę oraz inne choroby zakaźne".

Zgodnie z poprawką wprowadzoną przez parlament zakaz nie będzie już dotyczył osób cierpiących na AIDS, nosicieli HIV oraz osób chorujących na trąd. Według deputowanych zakaz nie zapobiegał dostatecznie rozprzestrzenianiu się chorób. Będzie on nadal obowiązywał w przypadku osób cierpiących na "ciężkie" choroby psychiczne, zaraźliwą gruźlicę oraz choroby zakaźne, "które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Zniesienie zakazu pomoże ograniczyć napiętnowanie nosicieli. Podobnie jak w innych krajach, w Chinach stygmatyzacja osób z AIDS/HIV sprawia, że wielu obywateli nie wykonuje testów na obecność wirusa w organizmie.

Zakaz stwarzał wiele problemów, przede wszystkim podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych odbywających się w Chinach. W związku z tym był on kilkakrotnie tymczasowo znoszony, m.in. podczas letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

W sobotę w Szanghaju rozpoczyna się sześciomiesięczna Światowa Wystawa EXPO. Podczas tego wydarzenia Chiny chcą sprawić wrażenie kraju otwartego i postępowego – pisze Reuters.

Według danych chińskiego ministerstwa zdrowia oraz ONZ z roku 2009 w Chinach żyje 560-920 tys. nosicieli wirusa HIV oraz 97-112 tys. osób chorujących na AIDS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum