Chiny: w Szanghaju zatrzymano 160 osób z gangu naciągającego chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2014 10:55

W Szanghaju zatrzymano 160 osób z gangu działającego w sektorze opieki zdrowotnej. Przestępcy oszukiwali pacjentów, namawiając ich na pobyt w skorumpowanych klinikach i sprzedając im leki po zawyżonych cenach - podała policja.

Spośród wszystkich zatrzymanych 114 osób zostało aresztowanych - sprecyzowały chińskie media.

Gang wyłudził od ponad 500 osób 1,7 mln juanów (blisko 273,5 tys. dolarów) zatrudniając skorumpowanych lekarzy, aby zawyżali, nawet 10-krotnie, ceny leków i przepisywali pacjentom duże ilości specyfików - poinformowała szanghajska policja. Proceder miał miejsce w czterech klinikach.

Operację zatrzymań przeprowadziło na początku kwietnia ponad 600 funkcjonariuszy po siedmiomiesięcznym dochodzeniu. 160 podejrzanych zatrzymano podczas policyjnej obławy na terenie całego Szanghaju. Ponadto policja skonfiskowała różnego rodzaju leki i fałszywą broń.

Korupcja w systemie opieki zdrowotnej w Chinach nie jest rzadkością. Ponadto każdego roku dochodzi tam do tysięcy ataków na pracowników ochrony zdrowia z powodu niezadowolenia pacjenta z wysokich kosztów i nieskuteczności leczenia. Sytuację pogarszają relatywnie niskie pensje lekarzy, które są jednym z korupcjogennych czynników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum