Chiny: policja oskarżyła b. szefa GSK i innych pracowników o korupcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 17:28

Chińska policja poinformowała w środę (14 maja), że oskarżyła byłego szefa oddziału w Chinach brytyjskiego koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK) i dwóch innych pracowników o korupcję. Mieli oni dawać w sumie wielomilionowe łapówki lekarzom i pracownikom szpitali.

Operację miał koordynować były szef GSK na Chiny Mark Reilly.

- Oddziały GSK oferowały łapówki pracownikom szpitali, lekarzom i organizacjom medycznym za zwiększenie sprzedaży (leków rozprowadzanych przez firmę). Łapówki opiewały na miliardy juanów (setki milionów dolarów) - powiedział na konferencji prasowej w Pekinie przedstawiciel ministerstwa ds. bezpieczeństwa publicznego.

Mark Reilly i dwóch chińskich dyrektorów Zhang Guowei i Zhao Hongyan są również oskarżani o korumpowanie urzędników w Pekinie i Szanghaju - poinformowała chińska agencja Xinhua, powołując się na policję w Changsha w prowincji Hunan na południu kraju.

Śledztwo trwało dziesięć miesięcy. Według policji od 2007 r. GSK łącznie wydał blisko 500 mln dolarów na łapówki. Niektórzy lekarze brali nawet od 7 do 10 proc. od sprzedaży leków GSK, które przepisywali.

Kampania przeciw korupcji w sektorze farmaceutycznym w ChRL rozpoczęła się na początku lipca 2013 r. od zarzutów właśnie pod adresem największej brytyjskiej firmy farmaceutycznej.

W skandal, oprócz GSK, zamieszane są i inne koncerny farmaceutyczne. Pieniądze, za które firmy farmaceutyczne kupowały w Chinach wpływy, przekazywane były za pośrednictwem agencji turystycznych i innych firm, np. specjalizujących się w organizowaniu konferencji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum