Chiny: ciąg dalszy afery z melaminą, trwają aresztowania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2010 16:45

Trzy kolejne osoby aresztowano w Chinach w związku z wykryciem sprzedaży produktów mlecznych skażonych melaminą.

Informację o aresztowaniach podała w środę (3 lutego) chińska agencja Xinhua.

Skandal z melaminą wybuchł w r. 2008. Okazało się wówczas, że melaminy, środka używanego do wyrobu farb i lakierów, dodawano do produktów mlecznych, by zafałszować wyniki kontroli ich jakości. Sześcioro dzieci zmarło po spożyciu skażonych produktów, a ok. 300 tys. zachorowało.

Mimo podjętych w roku 2008 akcji mających przeciwdziałać sprzedaży produktów zawierających melaminę, wciąż trafiają one do sklepów.

Agencja Xinhua podała, że aresztowano dwóch menadżerów firmy Lekang Diary Co w prowincji Szensi w środkowych Chinach. Trzeci aresztowany został zwolniony z aresztu za kaucją, gdyż jest chory na serce.

Lekang jest jedną z trzech firm, które znalazły się na czarnej liście Ministerstwa Zdrowia za produkcję i sprzedaż wyrobów mlecznych skażonych melaminą. Xinhua nie podała, kiedy nastąpiły aresztowania.

W roku 2008 melaminę wykryto w niemal 70 produktach mlecznych, w tym także w słodyczach, z ponad 20 firm w Chinach, a także poza ich granicami. W związku z aferą skazanych zostało 21 osób; na dwóch wykonano wyrok śmierci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum