Chciał sprzedać nerkę, teraz zainteresuje się nim policja

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2009 10:15

~Rumun_79, który na serwisie aukcyjnym Allegro chciał - z powodu trudności finansowych - sprzedać za 40 tysięcy złotych swoją nerkę i za drugie tyle szpik kostny, musi liczyć się z kłopotami. Choć oferta została szybko zakończona, a chętnych do

Aukcja miała potrwać jeszcze pięć dni, ale sprzedający zakończył ją znacznie szybciej. Nie była to jedyna licytacja, na której ktoś oferował swoje organy. Wcześniej, identyczną treść miała aukcja użytkownika misiek_69 z Opola. W tym jednak przypadku, cena wynosiła 25 tys. zł za nerkę i 20 tys. za szpik. Oba przypadki sprawdza teraz policja.

– Ustawa mówi wyraźnie, że za tego rodzaju czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, bądź też pobawienia wolności na okres jednego roku – informuje Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji. – Ktoś, kto handluje cudzymi narządami również popełnia przestępstwo, za które grozi kara do trzech lat więzienia. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają, czy aukcja z allegro dotyczy sytuacji faktycznej, czy chodziło tylko o głupi żart.

Przypomnijmy: na stronach internetowych roi się od ogłoszeń dotyczących sprzedaży organów ludzkich. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najdroższe i zarazem najbardziej pożądane są organy osób młodych i zdrowych, które w miarę długo i bez większych problemów posłużą biorcy. Ludzie oferują do sprzedaży każdy narząd wewnętrzny bez którego można żyć. Jako powód podają zwykle trudną sytuację życiową.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum