Chcą listy szpitali dokonujących aborcji

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2014 10:04

Do 30 lipca zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem "Ustawy o klauzuli sumienia pacjenta". Projekt popiera Rada ds. Rodziny Episkopatu. Projekt zakłada, że miałaby powstać lista szpitali, które dokonują aborcji.

Jak czytamy na stronie pro-life.pl, listę taką miałby zgodnie z założeniami "Ustawy o klauzuli sumienia pacjenta" sporządzać minister zdrowia, który opracowuje sprawozdanie z wykonania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wykaz takich szpitali byłby dostępny także w internecie.

Inicjatorem jest założony przez Kazimierza Jaworskiego, podkarpackiego senatora Polski Razem (wcześniej PiS i Solidarna Polska), komitet Ręce Życia.

Resort tłumaczy, że NFZ kontraktuje w szpitalach tylko pełen zakres świadczeń ginekologiczno-położniczych łącznie z prawnie dozwolonymi zabiegami przerwania ciąży. W związku z tym żaden szpital nie może deklarować, że części świadczeń nie wykona, bo straci kontrakt. Na klauzulę sumienia może powoływać się tylko lekarz, a nie cała placówka. Sposób udzielania świadczeń zdrowotnych w danej placówce powinien więc zapewniać lekarzom warunki wykonywania zawodu zgodnie z ich sumieniem, a pacjentom - niezakłócony dostęp do świadczeń zdrowotnych, do których są uprawnieni.

- Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan prawny, zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zawierającym rzekomo propozycje sporządzania listy szpitali, które "dokonują aborcji", jest niezrozumiałe - podsumowuje rzecznik MZ Krzysztof Bąk.

Więcej: http://wyborcza.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum