Charytatywne SMS wolne od VAT

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2010 19:26

Minister finansów podpisał rozporządzenie zwalniające z VAT charytatywne SMS-y. Zwolnienie nie dotyczy połączeń z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów.

W lutym 2010 r. premier Donald Tusk poinformował, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich podatku VAT. Wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między organizacjami pozarządowym i operatorami, którzy będą musieli przygotować się do zmiany przepisów.

Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Obecnie są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Zwolnienie nie obejmuje SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów, gdyż jest to niemożliwie z punktu widzenia technicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum