CIR: rusza zakład dla pedofilów w Choroszczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2011 21:19

W piątek (22 lipca) premier Donald Tusk będzie uczestniczył w otwarciu zakładu dla pedofilów w Szpitalu Psychiatrycznym SPPZOZ w Choroszczy w województwie podlaskim. To jeden z trzech takich zakładów - pozostałe znajdują się w Kłodzku w Dolnośląskiem i w Starogardzie Gdańskim w Pomorskiem.

CIR: rusza zakład dla pedofilów w Choroszczy
W oddziale o wzmocnionym zabezpieczeniu w Choroszczy znajdzie miejsce 10. pacjentów. Łącznie wszystkie ośrodki w Polsce będą mogły przyjąć 50 osób.

Otwieranie takich zakładów umożliwiła nowelizacja przepisów kodeksu karnego wykonawczego, która została uchwalona w 2009 r. i weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Na mocy nowych przepisów sąd może umieścić pedofila w zakładzie zamkniętym lub skierować go na terapię w poradni ambulatoryjnej. Jeśli skazany odmówi leczenia w ambulatorium lub przerwie leczenie, trafi do ośrodka zamkniętego. Taki środek zabezpieczający stosowany będzie wobec skazanych po odbyciu przez nich kary pozbawienia wolności.

W tym roku, oprócz zakładów, ruszą też przychodnie ambulatoryjne: w Gorzowie Wlkp., Krakowie, Warcie, Warszawie i Choroszczy.

Utworzenie oddziałów i poradni zostało dofinansowane kwotą 2,5 mln zł ze środków Ministerstwa Zdrowia z programu "Psychiatryczna opieka zdrowotna w latach 2009-2013".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum