PAP/Rynek Zdrowia | 10-08-2020 09:51

CBŚP zlikwidowało nielegalną wytwórnię leków. Działała w warszawskim mieszkaniu

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali w Warszawie 28-latka podejrzewanego o produkcję i sprzedaż w sieci fałszywych leków - poinformowała w poniedziałek rzecznik CBŚP Iwona Jurkiewicz. W warszawskim mieszkaniu śledczy odkryli kompletną linię produkcyjną tabletek.

Mężczyzna produkował i sprzedawał w sieci fałszywe leki Fot. Archiwum

Jak przekazała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymany to mieszkaniec woj. świętokrzyskiego, który był od pięciu lat poszukiwany listami gończymi. Mężczyzna miał oferować w internecie tabletki zazwyczaj dostępne na receptę, sterydy i inne środki o deklarowanym działaniu zdrowotnym. Farmaceutyki miały leczyć m.in. nowotwory, schorzenia wątroby lub choroby krążenia. Leki były oklejane etykietami zawierającymi nazwę handlową, opis oraz hologram.

Według informacji CBŚP ujętego mężczyznę doprowadzono do aresztu. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie poprowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów. Biegli już analizują zabezpieczone substancje, aby ustalić ich dokładny skład chemiczny.

Jak wskazała nadkom. Jurkiewicz, mężczyzna próbował ukryć swoją aktywność w sieci przy pomocy specjalistycznych aplikacji. Mimo to policjanci ustalili jego tożsamość i miejsce pobytu. Został zatrzymany, gdy wychodził z jednej ze stołecznych placówek medycznych.

- Był kompletnie zaskoczony działaniem funkcjonariuszy CBŚP, choć właściwie powinien tego się spodziewać, ponieważ od 5 lat był poszukiwany listami gończymi w związku z wcześniejszymi sprawami dotyczącymi oszustw internetowych - przekazała Jurkiewicz.

Jak wskazali śledczy, podczas przeszukania wynajętego przez zatrzymanego domu policjanci odkryli kompletną linię produkcyjną nielegalnych farmaceutyków, w tym urządzenia do produkcji tabletek. Zabezpieczono m.in. trzy tabletkarki o wysokim stopniu wydajności produkcyjnej, automatyczne urządzenie służące do mieszania substancji chemicznych, nalewak wypełniający ampułki, a nawet elektroniczną liczarkę tabletek.

Z kolei w biurze zorganizowanym na poddaszu mieszkania ujętego mężczyzny przygotowano do wysyłki tysiące opakowań leków, anabolików i innych preparatów. Funkcjonariusze odkryli także kilkadziesiąt pieczątek lekarzy różnych specjalności, drukarkę do recept i hologramy.