CBA: zarzuty dla byłego dyrektora olsztyńskiej polikliniki MSW

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2017 18:27

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przedstawiła pięć zarzutów, w tym wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości 760 tys. zł, byłemu dyrektorowi tamtejszej polikliniki MSW - poinformowało PAP Centralne Biuro Antykorupcyjne.

CBA: zarzuty dla byłego dyrektora olsztyńskiej polikliniki MSW
CBA: zarzuty dla byłego dyrektora olsztyńskiej polikliniki MSW. Fot. Archiwum

W ramach śledztwa - prowadzonego przez delegaturę CBA w Białymstoku - prokuratura przedstawiła pięć zarzutów b. dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW w Warmińsko Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Januszowi Ch., który kierował tym szpitalem w latach 2012-2014, zarzucono m.in. nadużycie zaufania, przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie.

Jak podało CBA, pierwszy z tych zarzutów dotyczy wyrządzenia w mieniu placówki szkody w wysokości ponad 760 tys. zł, w związku z inwestycją dotyczącą budowy ośrodka radioterapii w Ełku. Pozostałe zarzuty dotyczą podejrzenia pobrania nienależnego wynagrodzenia na kwotę blisko 39 tys. zł. Według śledczych, b. dyrektor pobierał wynagrodzenie za pracę ze swojego szpitala, podczas gdy faktycznie w tym samym czasie prowadził zajęcia w szkole wyższej.

Informacje o przedstawieniu b. dyrektorowi 5 lipca zarzutów potwierdził PAP prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek. Jak mówił, w czasie przesłuchania Janusz Ch. nie przyznał się do popełnienia tych czynów i złożył wyjaśnienia. Prokurator wydał wobec niego postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym.

Szef prokuratury okręgowej przyznał w rozmowie z PAP, że ponieważ Janusz Ch. jest obecnie nauczycielem akademickim, a więc - jak tłumaczył Fiertek - funkcjonariuszem publicznym, to o wszczęciu postępowania przeciwko niemu śledczy zawiadomili aktualnego pracodawcę.

Jak dowiedziała się PAP, tę informację o zarzutach prokuratura przekazała komendantowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie Janusz Ch. pełni obecnie funkcję jednego z prorektorów.

Rzecznik prasowy uczelni podinsp. Marcin Piotrowski powiedział PAP, że komendant-rektor mł. insp. Marek Fałdowski zareagował niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji.

- Komendant zna tę sytuację i na najbliższe posiedzenie Senatu (uczelni - PAP) skieruje wniosek o odwołanie pana prorektora. Senat spotka się w ciągu miesiąca i wówczas odbędzie się głosowanie nad odwołaniem - mówił.

Rzecznik zaznaczył, że procedura wygląda w taki sposób, bo prorektor Janusz Ch. nie jest funkcjonariuszem mundurowym, tylko osobą cywilną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum