CBA: uczelnia medyczna wśród instytucji naciągniętych przez oszustów

Autor: CBA/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2018 13:40

CBA zatrzymała trzech oszustów, którzy sprzedali za ponad 9 mln zł instytucjom publicznym zestawy komputerowe z nielegalnym oprogramowaniem. Wśród oszukanych znalazły się m.in. uczelnia medyczne ze Szczecina.

Zatrzymani sprzedali 3256 zestawów komputerowych za 9,5 mln zł instytucjom publicznym na terenie całego kraju – wszystkie z nielegalnym oprogramowaniem. Fot. Archiwum

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, funkcjonariusze delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali troje biznesmenów zajmujących się sprzedażą sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Wprowadzali oni w błąd zamawiające sprzęt instytucje i samorządy co do legalności oprogramowania, zaniżali ceny i wygrywali przetargi. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż zatrzymani uzyskali w ten sposób zamówienia publiczne dotyczące zakupu 3256 zestawów komputerowych o łącznej wartości ponad 9 mln 590 tys. zł.

Firmy zatrzymanych przez CBA osób, dostarczyły sprzęt komputerowy do 16 instytucji i samorządów m.in. do Kancelarii Sejmu RP, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie czy Urzędu Miasta Poznania.  Dostawy były realizowane w ten sposób w latach 2012-2016.

Jak ustaliło CBA zatrzymani biznesmeni zgłaszając się do postępowań przetargowych oferowali zestawy komputerowe oraz komputery przenośne wraz z systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem biurowym znanej marki, które nie pochodziły z legalnej dystrybucji. Ustalenia CBA dokonane przy współpracy z wytwórcą oprogramowania wskazują, że certyfikaty autentyczności były podrobione, a klucze nielegalnie generowane.

Dzięki temu oszuści nie płacili za legalne oprogramowanie, i dzięki temu ich oferty były tańsze i bardzo konkurencyjne względem innych dystrybutorów sprzętu komputerowego. 

Zatrzymani usłyszą zarzuty dotyczące m.in. oszustw w celu wyłudzenia zamówień publicznych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum