CBA: pięcioro zatrzymanych w związku ze śledztwem ws. mafii lekowej

Autor: IBX, CBA/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 09:18

Kolejne dowody zebrane w sprawie nielegalnej dystrybucji leków dały podstawę do zatrzymania pięciu osób - 4 mężczyzn i kobiety - na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego - podało w poniedziałek (1 lutego) CBA.

CBA: pięcioro zatrzymanych w związku ze śledztwem ws. mafii lekowej
Leki były wywożone z terytorium Polski Fot. Archiwum

Ustalenia śledczych z białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz z Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wskazują, że zatrzymani to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wywozem leków za granicę Polski w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Byli oni związani z podmiotem prowadzącym hurtownię farmaceutyczną, będącym jednym z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju.

Wszystko wskazuje na to, iż rolą zatrzymanych osób, było „werbowanie" do współpracy z grupą przestępczą osób prowadzących apteki lub ich właścicieli. Ze współpracujących aptek pozyskiwano następnie leki i produkty lecznicze, które były w dalszej kolejności eksportowane poza granice Polski. Powyższy przestępczy proceder możliwy był dzięki temu, że apteki sprzedawały leki na podstawie fałszywych zapotrzebowań, które wskazywały, iż były one przeznaczone na potrzeby pacjentów fikcyjnej przychodni.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż zatrzymane osoby pozyskały do współpracy wiele aptek, które sprzedały na rzecz grupy w latach 2015-2018 leki o wartości niemal 30 mln zł. Tym samym leki specjalistyczne, często ratujące życie, a także znajdujące się na wykazie Ministra Zdrowia wskazującym produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności na terytorium Polski nie trafiały do pacjentów, a były wywożone z terytorium Polski.

Zatrzymane osoby zostały przewiezione do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej. Prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

Sprawa ma charakter rozwojowy, w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych czynności w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum