CBA o lubelskim ZUS: bezpodstawnie umarzano składki na ubezpieczenie społeczne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2009 10:43

Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuciło ZUS Oddział w Lublinie szereg nieprawidłowości, m.in. niezasadne umorzenia zaległości na kwotę trzech milionów zł. Kontrola przeprowadzona przez CBA trwała pół roku.

CBA o lubelskim ZUS: bezpodstawnie umarzano składki na ubezpieczenie społeczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badano, jak i komu ZUS pozwala na umarzanie, odraczanie i rozkładanie na raty zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek zdrowotnych. – Chcieliśmy uchronić największe przedsiębiorstwa przed upadłością – tłumaczy ZUS.

CBA zarzuciło ZUS-owi m. in. bezpodstawne umarzanie składek na ubezpieczenie społeczne oraz dopuszczenie do przedawnienia zaległości. Poinformowało media, że kwota zaległości niezasadnie umorzonych wyniosła łącznie 3 mln zł, a przedawnionych - 400 tys. Do tego wskazało kolejną nieprawidłowość – niezgodne z prawem, a także niekorzystnie dla finansów ZUS, rozłożenie na raty zaległych składek - podaje Gazeta Wyborcza.

Dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie, Andrzej Panasiuk, na zwołanej 27 sierpnia konferencji tłumaczył się z zarzutu korupcyjnego. Zarzucono mu, że podjął decyzję o rozłożeniu na raty spłaty składek firmie, od której kupił mieszkanie. Panasiuk stwierdził, że ta decyzja zapadła dwa lata po zakupie mieszkanie, a lokum nabył po cenie rynkowej. Odniósł się też do protokołu CBA.

– Nie ma mowy o zaniedbaniach zakładu w egzekwowaniu pieniędzy na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od 2003 roku mieliśmy dwie kontrole NIK, dwie kompleksowe z departamentu Kontroli i Rewizji centrali ZUS w Warszawie. Poza tym kilkanaście inspekcji z centrali zakładu. Nie wykazały żadnych nieprawidłowości w obszarze skontrolowanym teraz przez CBA – tłumaczył Panasiuk.

Dyrektor Panasiuk złożył w tej sprawie wyjaśnienia. Liczyły 69 strony i zostały odrzucone w całości.

– Nasi funkcjonariusze przeanalizowali dokument i uznali zastrzeżenia za bezzasadne – stwierdził Tomasz Frątczak, Dyrektor Gabinetu Szefa CBA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum