CBA o lekarzu zatrzymanym za fałszywe zaświadczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2009 12:24

Grzegorz N., ordynator jednego ze śląskich szpitali został zatrzymany przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymanie ma związek ze śledztwem dotyczącym fałszowania dokumentacji lekarskiej na potrzeby osób mających problemy z prawem.

O zatrzymaniu i postawieniu Grzegorzowi N. zarzutów poinformował Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którego funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Ordynator został objęty policyjnym dozorem. By pozostać na wolności, musi wpłacić 20 tys. zł kaucji.

To już kolejny lekarz zatrzymany w tej sprawie. W styczniu pod podobnymi zarzutami w Gliwicach zatrzymali zostali biegły sądowy Stanisław K. i lekarz Krzysztof M., którzy - jak ustalili śledczy - preparowali dokumentację medyczną dla przestępców, pozwalającą im unikać więzienia. CBA ma dowody na to, że zatrzymany ostatnio Grzegorz N. współpracował z Krzysztofem M. Ordynator miał świadomie przyjąć na oddział przestępcę z Warszawy, by potwierdzić jego fikcyjną chorobę. Lekarze spreparowali dokumentację dotyczącą przebiegu leczenia i stwierdzonych schorzeń. Rzekoma choroba mężczyzny paraliżowała postępowanie karne w jego sprawie.

Według wcześniejszych informacji, zamieszani w tę sprawę lekarze za łapówki wystawiali fałszywe zaświadczenia lekarskie osobom podejrzewanym m.in. o kradzieże samochodów. Grzegorzowi N. nie postawiono zarzutu natury korupcyjnej. Fabrykowane dokumentacje chorobowe mogły mieć poważny wpływ na prowadzone przeciw przestępcom śledztwa i przebieg ich procesów. Dzięki fikcyjnym zaświadczeniom lekarskim, przestępcy korzystający z usług zatrzymanych mogli pozostawać na wolności.

Fałszywe dokumentacje medyczne obejmowały zapisy o fikcyjnych chorobach sięgające nawet kilku lat wstecz. Zawierały np. spreparowane wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których przestępcy trafiali na oddziały szpitalne.

Zatrzymani w tej sprawie w styczniu Krzysztof M. i Stanisław K. byli aresztowani. Na poczet grożących im kar śledczy zajęli ok. 100 tys. zł.

Katowicka prokuratura apelacyjna jak dotąd nie skomentowała ostatnich zatrzymań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum