×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CBA na tropie wyłudzeń z NFZ. Preparat na receptę z refundacją kosztował 3 zł, bez refundacji - 150 zł

Autor: oprac. JPP • Źródło: CBA11 lipca 2022 11:00

CBA zatrzymała kolejną osobę zamieszaną w proceder wyłudzenia refundacji NFZ na preparat dla niemowląt. Środek na receptę z refundacją kosztował 3 zł, natomiast bez niej - 150 zł.

CBA na tropie wyłudzeń z NFZ. Preparat na receptę z refundacją kosztował 3 zł, bez refundacji - 150 zł
CBA zatrzymała kolejną osobę zamieszaną w proceder wyłudzenia refundacji NFZ na preparat dla niemowląt Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • CBA zatrzymała kolejną osobę zamieszaną w proceder wyłudzenia refundacji NFZ na preparat dla niemowląt
  • Środek na receptę z refundacją kosztował 3 zł, natomiast bez niej - 150 zł. W ocenie śledczych Narodowy Fundusz Zdrowia mógł stracić na tym 700 000 zł 
  • Jak informuje CBA ujawniony proceder miał charakter ogólnokrajowy. Teraz zatrzymano mężczyznę, który nabywał zakupione na podstawie recept mleko
  • Wcześniej w sprawie zatrzymano sześć osób, w tym lekarzy wystawiających niezasadne recepty

CBA na tropie wyłudzeń z NFZ. Straty w wysokości 700 tys. zł

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w proceder wyłudzenia refundacji NFZ na preparat dla niemowląt. W ocenie śledczych NFZ mógł stracić na tym 700 000 zł - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt prowadzi Delegatura CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

- Ujawniony proceder miał miejsce w latach 2015-2019 i polegał na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na preparat - informuje CBA.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Biura, środek był przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia.

Preparat z refundacją kosztował 3 zł, bez refundacji - 150 zł

- Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach. Jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie ok. 150 zł, a przy refundacji ok. 3 zł - dodano.

W śledztwie zatrzymano w ubiegłym tygodniu kolejną osobę, a czynności przeprowadzono w Pułtusku.

- Jak ustalono, zatrzymany mężczyzna nabywał zakupione na podstawie recept mleko. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut paserstwa. Mężczyzna przyznał się do winy i poddał się dobrowolnie karze - przekazało CBA. 

To drugie zatrzymanie w sprawie. Wcześniej funkcjonariusze zatrzymali sześć osób, w tym lekarzy wystawiających niezasadne recepty. Jak dodają w CBA, ujawniony proceder miał charakter ogólnokrajowy.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze