CBA ma zastrzeżenia do współpłacenia za lepszej jakości wyroby medyczne

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2017 09:19

Resort zdrowia pracuje nad przepisami, umożliwiającymi chorym dopłacanie do nowocześniejszych endoprotez i innych implantów medycznych. Pomysł kwestionuje CBA.

CBA ma zastrzeżenia do współpłacenia za lepszej jakości wyroby medyczne
Narodowy Fundusz Zdrowia ma zbyt mało pieniędzy na finansowanie innowacyjnych technologii i materiałów medycznych. Fot. Archiwum RZ

Narodowy Fundusz Zdrowia ma zbyt mało pieniędzy na finansowanie innowacyjnych technologii i materiałów medycznych. Z badań sondażowych wynika, że aż 71 proc. Polaków byłoby skłonnych dopłacić z własnej kieszeni, jeśli zagwarantowałoby im to lepsze, nowocześniejsze metody leczenia i materiały medyczne, zamiast tych gorszej jakości, finansowanych przez NFZ

Jak przekonuje Jerzy Gryglewicz, ekspert w dziedzinie zdrowia, do soczewki czy endoprotezy lepszej od tej, którą oferuje NFZ, pacjent dopłacić nie może. Jeśli chce, aby mu ją wszczepiono, musi sam sfinansować wszystko, czyli pokryć cały koszt wyrobu i procedury medycznej. W myśl przepisów nie może opłacić tylko różnicy w cenie.

MZ opracowało zmianę przepisów umożliwiających współpłacenie, ale sprzeciwia mu się CBA, obawiając się m.in. możliwych powiązań członków Komisji Ekonomicznej (KE), negocjującej w imieniu resortu ceny urzędowe, z producentami wyrobów medycznych. Mogłoby to, zdaniem CBA, doprowadzić do wyboru przez ministerstwo artykułu niekoniecznie najlepszego i po najkorzystniejszej cenie.

CBA domaga się wyłączenia z przyszłych negocjacji tych członków KE, których małżonkowie, konkubenci, dzieci albo rodzice byli lub są związani z wytwórcą sprzętu. Ponadto domaga się nałożenia na członków KE obowiązku składania oświadczeń majątkowych.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum