×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CBA: lekarze zatrzymani za wyłudzanie refundacji. "Weryfikacja powinna być szybsza"

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, CBA, Twitter29 kwietnia 2022 10:15

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób, w tym trzech lekarzy, za wyłudzania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. - Weryfikacja powinna być znacznie szybsza, aby ukrócić przestępstwa, a uczciwym, którzy się pomylili dać szybko znać o błędzie - skomentował na Twitterze Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego.

CBA: lekarze zatrzymani za wyłudzanie refundacji. "Weryfikacja powinna być szybsza"
CBA zatrzymało lekarzy. Usłyszeli zarzut oszustwa na szkodę NFZ Fot. PTWP
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało lekarzy związanych z oszustwem na kwotę ponad 700 tys. zł na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia
  • - Ujawniony proceder miał miejsce w latach 2015-2019 i polegał na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na środek dietetyczny dla niemowląt - poinformowało CBA
  • Do sprawy odniósł się na Twitterze Tomasz Zieliński, wiceprezes  Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie
  • - Weryfikacja powinna być znacznie szybsza, aby ukrócić przestępstwa, a uczciwym, którzy się pomylili dać szybko znać o błędzie - napisał

CBA zatrzymało lekarzy. Wyłudzali refundację na szkodę NFZ

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie prowadzi - pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim - śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt.

Preparat, przypomnijmy, miał być przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach, co spowodowało szkodę w mieniu NFZ.

- Jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie około 150 zł, a przy refundacji około 3 zł - poinformowało CBA. 

Śledczy ustalili i zatrzymali w sprawie pięć osób zamieszanych w proceder, w tym trzech lekarzy. 

"Weryfikacja powinna być znacznie szybsza"

Do sprawy odniósł się na Twitterze wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie Tomasz Zieliński. 

- Dlaczego pomimo weryfikacji danych sprawozdawanych przez apteki co dwa tygodnie do NFZ nie wykryto nieprawidłowości przez 5 lat? Weryfikacja powinna być znacznie szybsza, aby ukrócić przestępstwa, a uczciwym, którzy się pomylili/źle interpretowali dać szybko znać o błędzie - skomentował lekarz. 

Zatrzymani przez CBA usłyszeli już zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. - Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 700 tys. zł - na tego samego pacjenta. Śledztwo prowadzone jest w oparciu o materiały własne, zgromadzone w Delegaturze CBA w Warszawie oraz równoległe zawiadomienie NFZ - czytamy w komunikacie CBA. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze