×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CBA: Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu szefowi GIF. Grozi mu 10 lat więzienia

Autor: oprac. KM • Źródło: CBA, Rynek Zdrowia13 stycznia 2022 10:40Aktualizacja: 14 stycznia 2022 06:46

Były główny inspektor farmaceutyczny Zbigniew N. miał nadużyć uprawnień zawodowych. Wystosowano akt oskarżenia. Grozi mu nawet 10 lat pozbawienia wolności - podało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

CBA: Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu szefowi GIF. Grozi mu 10 lat więzienia
Centralne Biuro Antykorupcyjne. Fot. PTWP
  • Były szef Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Zbigniew N. został oskarżony o "niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w związku z wydaniem decyzji administracyjnych" hurtowni leków
  • Akt oskarżenia wystosowano również przeciwko przedstawicielowi środowiska farmaceutycznego
  • Informację w sprawie podało 11 stycznia Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledztwo prowadzili funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA oraz Prokuratury Regionalnej w Katowicach

Były główny inspektor sanitarny oskarżony

Aktem oskarżenia skierowanym do sądu zakończyło się postępowanie w sprawie nieprawidłowości w związku z wydawaniem decyzji administracyjnych w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym w Warszawie w latach 2016-2017 - przekazało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Śledztwo prowadzili funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA oraz Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

- Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom: byłemu Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu oraz przedstawicielowi środowiska farmaceutycznego -  informuje CBA.

Postępowanie obejmowało lata 2016-2017.

- Prokuratura zarzuciła podejrzanemu między innymi niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w związku z wydaniem decyzji administracyjnych wobec jednej z hurtowni farmaceutycznych z Warszawy, które były sprzeczne z ustaleniami kontroli przeprowadzonej w tej hurtowni przez inspektorów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej - informują śledczy.

O N. było głośno już w 2020 roku

CBA zatrzymało Zbigniewa N. w 2020 roku w ramach śledztwa warszawskiej delegatury CBA i katowickiej Prokuratury Regionalnej. Zarzucono mu m.in. niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego.

Były główny inspektor farmaceutyczny zobowiązany do nadzorowania rynku farmaceutycznego - jak informowało w 2020 roku przy okazji zatrzymania CBA - "dopuszczał do dalszego działania hurtowni farmaceutycznej i podejmował decyzje korzystne dla przedsiębiorcy pomimo ustaleń pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu podmiotu".

Zgodnie z komunikatem CBA z 2 października 2020 r. w ciągu trzech miesięcy grupa przestępcza wykupiła leki z polskich aptek, skąd trafiały do hurtowni farmaceutycznych i następnie zostały sprzedane za granicę. Farmaceutyki wyceniono na ok. 6,5 mln złotych. Zatrzymano 5 osób zamieszanych w nielegalny wywóz leków w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Byli związani z mazowiecką spółką, która prowadziła hurtownię farmaceutyczną.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum